Facebook Google+ Twitter

Litwa - Polska: Druga strona medalu. Czy może być lepiej? Cz. 4

Celem artykułów będzie odpowiedź na pytanie: "Jak to jest, że Litwini z Polakami nie mogą się dogadać? Zawsze potrafili. To jakiś nonsens".

 / Fot. Republika Litwy

Dyskryminacja, integracja, lituanizacjaPolska partia na Litwie - LLRA (Lietuvos Lenku Rinkimu Akcija) podkreśla dyskryminację i lituanizację Polaków na Litwie. Argumentuje to twierdząc, że lituanizują, zamykając szkoły Polskie, że dyskryminują promując nowe prawo edukacyjne . Tak samo jak dyskryminacją jest nakaz używania języka polskiego w urzędach oraz polskich nazw ulic i miast.

Co znaczy każdy z tych terminów?

Lituanizacja (litwinizacja) - proces przyswajania lub celowego stopniowego narzucania przez państwo litewskie litewskiego języka, litewskich obyczajów, kultury i wzorców w sztuce.
Dyskryminacja - (łac. discriminatio - "rozróżnianie"; czyt.: diskriminacjo) - często występująca forma wykluczenia społecznego, objawiająca się poprzez traktowanie danej osoby mniej przychylnie, niż innej w porównywalnej sytuacji ze względu na jakąś cechę (np. płeć, tożsamość seksualna, wiek, niepełnosprawność, religia lub przekonania czy pochodzenia etniczne lub rasowe).
Integracja - Ogólnie oznacza proces włączania (się) do zasadniczej części społeczeństwa różnorodnych, zwykle mniejszościowych grup społecznych takich, jak mniejszości narodowe, uchodźcy, emigranci i repatrianci, itp., i w konsekwencji uzyskanie możliwości, praw i usług dotychczas dostępnych tylko dla większości.

Lituanizacja


Przykład lituanizacji wyglądałby tak: Litwa zabrania jakichkolwiek znaków polskiej kultury, zamyka polskie radio, gazety, strony internetowe i nakazuje zamykać wszystkie polskie zespoły kulturalne. Zabrania mówić po polsku nawet w domu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Drogi Panie Robercie,
Ten temat wymagałby oddzielnego artukułu. Ale kilka, moim zdaniem, najważnieszych faktów dla Pana podam:
dane z 1-ego Lipca 2011:
W rejonie Soleczników zwrócono 97% majątków;
Szwencionis - 96%;
Troki/Elektrenai - 98%;
Szirwintai - 98%;
Średnio w wschodniej Litwy - 96%;
Tylko Wileński rejon ma 86%. Tam za zwrot majątków odpowiedzialny był zastępca gubernatora Okręgu Wileńskiego Zbigniew Balcewicz a w rejonie Wileńskim - Stefan Swetlikowski. Do 1996 roku Rząd Rejonu Wileńskiego był jedynym na Litwie który niezatwierdził rezerwacji jeziorskich i rzeskich wybrzeż dla potrzeb mieszkańców, zostawiąjąc, chyba, dla "odpowiednich liudzi". Więc...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prześlizgnął się autor w temacie zwrotu majątków. I słusznie. W końcu z pariasami łatwiej się gada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dla minusa.
mi też nie podoba się jak artykuł wygląda, dla tego moderatorzy nad im pracują (na tym momencie też). LLRA jest nazwą oryginalną. Tak samo jak np. J.Bush, wię nie będę tego przepisać na Dż.Busz lub na AWPL. A twój "poniżający" komentar nie ma znaczenia. A jak nie widzisz rozeznanie to już nie mój problem. Są 4 art. na ten temat i będzie jeszcze dwa. Jak przeczytasz wszystkie - może pojawi się i rozeznanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
minus
  • minus
  • 29.07.2011 10:00

poziom artykułu - na poziomie średnio statystycznego litwina. Przydałoby się przynajmniej minimalne rozeznanie w temacie: dla poprawnego tłumaczenie LLRA :) dużo umiejętności nie trzeba - google starczyłby i generalnie - takie (żenująco) śmieszne artykuły tylko potwierdzają poprawność pretensji Polaków na Litwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 28.07.2011 20:04

Hitler też mówił, że w III Rzeszy wszystkim żyje się najlepiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.