Facebook Google+ Twitter

Litwa: Polska wybuduje z nami elektrownię jądrową

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-03 21:45

Trzy republiki nadbałtyckie i Polska planują do początku przyszłego roku podpisać porozumienie w sprawie budowy nowej elektrowni jądrowej w Ignalinie na Litwie. Poinformował o tym litewski minister energetyki Arvydas Sekmokas.

Nową siłownię jądrową planuje się wybudować w miejscu starej elektrowni w Ignalinie. Litwa zobowiązała się ją zamknąć w umowie akcesyjnej przy wstąpieniu do Unii Europejskiej. Była ona tego samego typu, co elektrownia w Czarnobylu.

Podpisanie umowy o budowie nowej elektrowni jądrowej między Litwą, Łotwą, Estonią i Polską odkładano już kilkakrotnie. Minister Sekmokas powiedział, że konsorcjum, które będzie budowało nową elektrownię, otrzyma 51 procent udziałów w tej iwestycji.

Budowa nowej siłowni jądrowej w litewskim Ignalinie może kosztować 15 miliardów euro. Litewski rząd liczy na to, że nowa siłownia rozpocznie pracę do 2020 roku. Polskę w tym projekcie ma reprezentować Polska Grupa Energetyczna.

Po zamknięciu na przełomie tego roku ignalińskiej elektrowni jądrowej Litwa importuje energię z Łotwy, Rosji i Ukrainy przez Białoruś.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.