Facebook Google+ Twitter

Litwa: Polskie nazwy nie znikną z ulicznych tabliczek

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-25 10:00

Litewscy komornicy mają wymusić na władzach rejonu solecznickiego usunięcie tablic z nazwami w języku polskim. Odpowiednie rozporządzenie podpisał przedstawiciel rządu na rejon solecznicki Jurgis Jurkewiczius.

Litewski Sąd Administracyjny orzekł, że polskie tablice miały zostać usunięte do 14 października. Tymczasem władze rejonu solecznickiego tłumaczą, że tablic nie można usunąć, bo nie wyrażają na to zgody właściciele prywatnych domów, na których są zawieszone.

Obecnie tablice po polsku i rosyjsku, obok tablic w języku litewskim, są w miejscowościach Podbrodzie, Turgiele, Jaszuny i Ejszyszki.

Komornicy teraz wymusić na władzach rejonu solecznickiego wykonie orzeczenia sądu, czyli zdjęcie nielitewskich tablic. W razie dalszego nieposłuszeństwa, komornicy mogą nałożyć na dyrektora lokalnej administracji karę pieniężną, która może sięgać przeszło tysiąca litów, czyli około 1300 zł.

Liderzy polskich organizacji na Litwie zamierzają ogłosić akcję zbierania pieniędzy na zapłacenie kary.

Polacy na Litwie od kilkunastu lat walczą o prawo do dwujęzycznego nazewnictwa ulic w miejscowościach, gdzie zamieszkuje mniejszość polska. W rejonie solecznickim Polacy stanowią około 80 proc. ogółu mieszkańców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.