Facebook Google+ Twitter

Litwa przeciwna budowie niemiecko-rosyjskiego gazociągu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-07 13:28

Litwa nie zamierza wycofywać sprzeciwu wobec niemiecko-rosyjskiego gazociągu "Nord Stream" w zamian za przedłużenie pracy Ignalińskiej siłowni jądrowej. Litewski premier Gedyminas Kirkilas stanowczo zdementował informacje, które się pojawiły na ten temat w polskiej prasie.

Szef litewskiego rządu podkreślał, że Wilno jedynie stara się przekazać Niemcom jak najszerszą informację o tym, co czeka Litwę po zamknięciu ignalińskiej elektrowni jądrowej, do którego ma dojść w 2009 roku. Litwini podkreślają,że jeśli nie uda się przedłużyć pracy Ignalińskiej elektrowni, wówczas kraj stanie się całkowicie zależny od Rosji.

Premier zaznaczył, że stanowisko Litwy w sprawie gazociągu północnego - szczególnie kwestii ochrony środowiska nie zmieniło się. Kirkilas przypomniał, że jest to sprawa istotna także dla innych państw - co podkreślił Parlament Europejski.

Litewski eurodeputowany Vytautas Landbergis powiedział, że nieoficjalnie słyszał o możliwej rezygnacji z bojkotu rosyjsko - niemieckiego gazociągu. Miało by do niej dojść w zamian za przedłużenie pracy ignalińskiej elektrowni lub zapewnienia tańszych surowców z Rosji. Polityk podkreślił, że nie było jednak na ten temat żadnej poważnej dyskusji.

Dziennik "Rzeczpospolita" napisał , że jednym z pomysłów - w celu uniknięcia kryzysu ekonomicznego - może być wycofanie przez Litwę sprzeciwu wobec gazociągu Nord Stream, omijającego państwa bałtyckie i Polskę. Litwa rzekomo chciałaby w zamian dostać od władz w Berlinie wsparcie w walce o przedłużenie funkcjonowania elektrowni w Ignalinie.

W umowie akcesyjnej do Unii Europejskiej Litwa zobowiązała się zamknąć Ignalińską elektrownię atomową z końcem 2009 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.