Facebook Google+ Twitter

Litwa: Rozpoczęły sie obchody odzyskania niepodległości

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-10 15:41

Na Litwie rozpoczynają się obchody 20-lecia odzyskania niepodległości. W Wilnie jest już obecnych kilkanaście zagranicznych delegacji, kierowanych przez szefów parlamentów. Członkowie delegacji spotkali się z sygnatariuszami Aktu Niepodległości.

Jutro do stolicy Litwy przyjedzie pięciu prezydentów - Polski, Łotwy, Estonii, Finlandii oraz Słowenii. Będą oni uczestniczyć w uroczystym posiedzeniu litewskiego Sejmu. Przemówienie wygłosi między innymi prezydent Lech Kaczyński. Rano (godz.9.00 naszego czasu) pochód wilnian i gości wyruszy z Placu Katedralnego pod hasłem "Drogą niepodległości". W Alei Gedymina odbędzie się parada wojskowa. W Katedrze Wileńskiej zostanie odprawiona msza dziękczynna za ojczyznę, po której na terenie całej Litwy rozbrzmią dzwony.

Na uroczystości z okazji 20-lecia oodzyskania niepodległości Litwy - mimo zaproszenia - nie przyjadą prezydenci Rosji i Białorusi. Zaprosili oni jednak prezydent Dalię Grybauskaite do złożenia wizyty w ich państwach w dogodnym dla niej czasie. Zaproszenie zostało przyjęte.

Litwa była pierwszym państwem wchodzącym w skład Związku Radzieckiego, które uchwaliło akt niepodległości. Stało się to 11 marca 1990 roku. Za Litwą poszły inne pozostałe bałtyckie - Łotwa i Estonia. Uważa się, że był to początek końca sowieckiego imperium.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.