Facebook Google+ Twitter

Litwa: Sejm złoży wniosek do TK w sprawie Karty Polaka?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-11 10:14

Litewski Sejm zadecyduje dzisiaj, czy wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o wyjaśnienie zgodności Karty Polaka z mandatem posła.

Sądowi Konstytucyjnemu proponuje się przedstawić pytanie, czy założenie ustawy zasadniczej zakładające, że: "poseł nie może być zobowiązany wobec państwa obcego" oznacza, że: "poseł nie może posiadać
dokumentu państwa obcego, który został wydany na podstawie ustawodawstwa tego państwa, gwarantującego mu pewne prawa polityczne, socjalne, gospodarcze i kulturalne w tym państwie".

Kartę Polak posiadają dwaj posłowie na Sejm z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Waldemar Tomaszewski i Michał Mackiewicz.

Inicjatorem wniosku jest poseł konserwatysta Gintaras Songaila. Poseł uważa, że posiadanie Karty może być sprzeczne z Konstytucją.

Tymczasem litewski MSZ oświadczył, że Karta Polaka nie zawiera zobowiązań wobec państwa polskiego. Ministerstwo doszło do takiego wniosku po przeanalizowaniu ustaw, które przyjął polski Sejm.

W piśmie litewskiego MSZ napisano między innymi, że głównym celem Karty Polaka jest pielęgnowanie tożsamości narodowej. Jej posiadanie nie oznacza jednak przynależności do państwa i nie jest równoznaczne z nadaniem obywatelstwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.