Facebook Google+ Twitter

Litwa świętuje zwycięstwo pod Grunwaldem

W przeddzień 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem wszystkie litewskie gazety informują o uroczystościach, które będą miały miejsce w Polsce. Podkreślają znaczenie bitwy dla obu narodów.

 / Fot. Couche Tard, FlickrNa czołówkach dzienników pojawiły się relacje z wizyty prezydent Litwy Dalii Grybauskaitė w Krakowie. - W imieniu narodu litewskiego pragnę pozdrowić bratni naród polski z okazji 600. rocznicy naszego wielkiego wspólnego zwycięstwa - "Respublika" cytuje słowa prezydent wypowiedziane na Wawelu.

Dziennik "Lietuvos Rytas" w materiale "Zwycięstwo pod Grunwaldem pomogło Polakom pozbyć się kompleksów" streszcza artykuł polskiego historyka Henryka Samsonowicza, pokazujący znaczenie wygranej bitwy dla relacji polsko-litewskich dawniej i współcześnie.

Najpopularniejszy litewski portal informacyjny Delfi.lt donosi o stworzeniu największej w historii makiety bitwy. Została ona zaprezentowana zwiedzającym dzisiaj w Litewskim Muzeum Narodowym. Na płaszczyźnie 20 kw ustawiono 1100 postaci, kilkaset drzew, a także kilkadziesiąt flag. Na makiecie przedstawiono scenę, w której "pułki Witolda zadają ostateczny cios wojskom krzyżackim" - informuje Delfi.lt Makieta powstawała przez 5 miesięcy. Ostatnio figurka została ustawiona dzisiaj - jest to postać Witolda Wielkiego.

Gazety piszą również o wystawie "Pamięć o Bitwie pod Grunwaldem", którą do 10 października można oglądać w Muzeum Sztuki Użytkowej w Wilnie. Współorganizatorem wystawy jest Instytut Polski w Wilnie.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pani Ewo! Brawo! Mysle, że bracia Litwini mają się z czego cieszyc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.