Facebook Google+ Twitter

Litwa weszła w skład Europejskiej Agencji Kosmicznej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-18 10:37

Litwa wstępuje do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zainteresowanie możliwością udziału w badaniach kosmicznych wyraziło już 37 litewskich instytucji naukowych i 24 przedsiębiorstwa. Litewskie firmy zostały pozytywnie ocenione przez niezależne firmy eksperckie.

Członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej będzie kosztowało Litwę 10 milionów litów, czyli około 3 milionów euro. Minister Oświaty i Nauki Algirdas Monkewiczius zaznaczył, że taką sumę trzeba będzie wpłacić do do 2009 roku, zaś po 2010 roku trzeba będzie wpłacać po 2 miliony litów rocznie.

Szef litewskiego rządu Gedyminas Kirkilas twierdzi, że inwestycje te zwrócą się kilkakrotnie. 93 procent inwestycjii w programy kosmiczne zwykle zwracają się tuż po spłaceniu składek - oświadczył Kirkilas na konferencji prasowej.

Premier dodał, że dzięki członkostwu w Europejskiej Agencji Kosmicznej litewski przemysł zyska możliwość współpracy z europejskim przemysłem kosmicznym. Ponadto Litwa uzyska prawo uczestnictwa w programach i działaniach Agencji jako partner naukowy, technologiczny i przemysłowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.