Facebook Google+ Twitter

Litwa: Wolimy elektrownię atomową niż dodatkowe fundusze UE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-10 19:42

Litewski premier Gediminas Kirkilas oświadczył, że dla jego państwa ważniejsze jest przedłużenie pracy Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej niż otrzymanie dodatkowych funduszy z UE. Szef rządu podkreślił, iż z obliczeń wynika, że jeśli Litwa zamknie elektrownię w 2009 roku, to co roku dodatkowo będzie musiała płacić Rosji za gaz około 750 milionów euro.

Kirkilas powiedział, że obecnie trwają rozmowy litewskiego rządu z Komisją Europejską o tym, w jaki sposób UE może pomóc Litwie w zaistniałej sytuacji. - Tłumaczymy im, że przedłużenie pracy elektrowni jądrowej byłoby dla nas najlepszą pomocą - oświadczył Kirkilas.

Litwa w umowie akcesyjnej do UE zobowiązała się zamknąć elektrownię atomową w Ignalinie do końca 2009 roku. Obecnie państwo chce przedłużyc pracę reaktora w obawie przed większym nieniem od rosyjskich nośników energii. Nową siłownię planuje sie wybudować najwcześniej w 2015 roku.

12 października wraz z wyborami parlamentarnymi na Litwie odbędzie się referendum konsultacyjne w sprawie przedłużenia pracy elektrowni w Ignalinie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.