Facebook Google+ Twitter

Litwa: Wybory uzupełniające

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-26 10:12

Na Litwie rozpoczęły się uzupełniające wybory do parlamentu w okręgach jednomandatowych.

W pierwszej turze, 12 października, zwyciężyła konserwatywna, opozycyjna partia Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci Andriusa Kubiliusa. W drugiej turze opozycja walczy o 45 mandatów, a rządzący socjaldemokraci Gediminasa Kirkilasa - o 24 miejsca w parlamencie.

12 października Akcja Wyborcza Polaków na Litwie nie przekroczyła wymaganego pięcioprocentowego progu wyborczego. Zdobyła jednak jeden mandat. Przypadł on przewodniczącemu partii Waldemarowi Tomaszewskiemu. W jednomandatowym wileńsko-solecznickim okręgu wyborczym, uzyskał ponad 60 procent głosów.

W dzisiejszej, drugiej turze Polacy mają szanse zdobycia czterech kolejnych mandatów. W okręgu wileńsko-szyrwinckim kandyduje prezes Związku Polaków na Litwie Michał Mackiewicz, w okręgu wileńsko-trockim - wicedyrektor administracji w samorządzie Wilna Jarosław Narkiewicz, w okręgu orańsko-ejszyskim - mer rejonu solecznickiego Leonard Talmont, a w jednym z okręgów wileńskich - doradca premiera Tadeusz Andrzejewski.

W wyborach do litewskiego parlamentu, który liczy 141 osób, obowiązuje ordynacja mieszana: połowa posłów jest wybieranych z list partyjnych, a pozostali w okręgach jednomandatowych. W tych ostatnich przewidziane są dwie tury wyborów. Jeżeli nikt nie uzyska ponad 50 procent głosów w pierwszej turze, do drugiej przechodzą dwaj najwyżej notowani kandydaci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.