Facebook Google+ Twitter

Litwa: Z powodu kryzysu nie będzie epopei o bitwie pod Grunwaldem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-21 10:06

Litwini nie nakręcą filmu o bitwie pod Grunwaldem. Planowana duża produkcja filmowa nie zostanie zrealizowana z powodu kryzysu. Zamiast epickiego dramatu Litwini zamierzają stworzyć jego krótką, dwudziestominutową wersję o charakterze edukacyjnym. Premiera planowana jest za rok, w 600. rocznicę bitwy.

Producent filmu Arunas Stoszkus mówi, że nie wiadomo czy kiedykolwiek powróci do projektu fimu długometrażowego, zatutułowanego "Grunwald - Dzień Żelaza". Finansowego wsparcia dla tej superprodukcji Litwini bezskutecznie szukali w krajach sąsiednich, w tym w Polsce.

Reżyserem miał być Raimundas Banionis- 50 letni absolwent moskiewskiej szkoły filmowej. Zgodnie z wybranym przez specjalną komisję scenariuszem, głównym twórcą zwycięstwa byłby Wielki Książę Witold, a nie polski król Władysław Jagiełło. "Litwini już nie bylliby ubrani w skóry i nie czołgaliby się u stóp polskiego króla"- pisały wówczas litewskie media, nawiązując do polskiego filmu "Krzyżacy" w reżyserii Aleksandra Forda z 1960 roku.

Tymczasem litewscy krytycy obawiali się, czy film, kręcony na zamówienie polityków, nie byłby nudną, jubileuszowa laurką. Budżet filmu miał wynieść 17 milionów litów- czyli 5 milionów. euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.