Facebook Google+ Twitter

Litwa zablokowała negocjacje UE z Rosją

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-29 16:46

Litwa zablokowała negocjacje Unii Europejskiej z Rosją dotyczące nowego porozumienia o współpracy. Spotkanie ministrów spraw zagranicznych 27 krajów w Luksemburgu nie przyniosło rezultatu. Szefowie dyplomacji powrócą do dyskusji na ten temat za miesiąc.

Władze w Wilnie przez kilka godzin trzymały w napięciu unijnych ministrów spraw zagranicznych i żądały spełnienia wszystkich postulatów. Domagały się deklaracji dotyczących problematycznych spraw w relacjach z Rosją. Chodziło o bezpieczeństwo energetyczne, odszkodowania dla ofiar deportacji i zamrożone konflikty w Gruzji. A ponieważ nie było na to zgody we Wspólnocie, mała Litwa postawiła na swoim i zdecydowała się samotnie zablokować unijno-rosyjskie rozmowy.

Oznacza to, że kolejny raz nie udało się przełamać trwającego od jesieni 2006 roku impasu. Wtedy to Polska, jako pierwsza, zablokowała rozpoczęcie negocjacji. Rezygnowała z weta, gdy Rosja zaczęła stopniowo znosić embargo na polską żywność i gdy Komisja Europejska zapewniła, że będzie domagać się od Moskwy gwarancji bezpieczeństwa energetycznego.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Rosja UE Litwa


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.