Facebook Google+ Twitter

Litwa-Polska: Spór o historię Wilna

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-18 11:09

Litewska gazeta "Vilniaus Diena" zarzuca polskim władzom uparte trwanie przy poglądzie, że w okresie międzywojennym Wilno było "wyzwolone". "Stwierdzenie, że Polska nie okupowała Wilna, jej dyplomacja tłumaczy różnicami w interpretacji" - napisała gazeta.

Autor artukułu jest oburzony słowami szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego, że "Litwa uważa, iż okupowaliśmy Wilno w okresie międzywojennym, a my tak nie uważamy". Zdaniem dziennika oznacza to, że Polska oficjalnie neguje fakt okupacji Wileńszczyzny.

Szef litewskiej dyplomacji Vygaudas Uszackas wysłał Radosławowi Sikorskiemu teksty przemówień marszałka Józefa Piłsudskiego i znanego działacza z przedwojennego Wilna Michała Romera, z których jednoznacznie wynika, że Wilno jest historyczną stolicą Litwy.

Szef komisji spraw zagranicznej litewskiego Sejmu Audronis Ażubalis uważa, że nie można tłumaczyć słów Sikorskiego wyłącznie kampanią wyborczą do Parlamentu Europejskiego. "Dla Litwinów słuchanie takiego oświadczenia ze strony polskich polityków to to samo, co dla Polaków słuchanie rosyjskich wypowiedzi na temat Katynia" - oświadczył poseł Ażubalis.

Jego zdaniem tego rodzaju oświadczenia na temat statusu Wilna w okresie międzywojennym są naruszeniem Traktatu o Dobrosąsiedzkich Stosunkach i Współpracy między Polską a Litwą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.