Facebook Google+ Twitter

Litwini świętują rocznicę uzupełnienia w Konstytucji 3 Maja

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-20 17:50

W 217. rocznicę Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów I Rzeczpospolitej i uzupełnienia w Konstytucji 3 Maja, które dało Litwinom prawo udziału w rządach Rzeczpospolitej, prezydent Litwy Valdas Adamkus podkreślił znaczenie wydarzeń sprzed lat dla całej Europy. Adamkus otworzył w litewskim Sejmie międzynarodową konferencję poświęconom obchodom rocznicy.

Szef litewskiej dyplomacji Petras Vaitiekunas powiedział, że burzliwa historia Polski i Litwy dowodzi, że oba państwa zawsze łączyła idea unii. Minister dodał, że obecnie Polska i Litwa realizują jako członkowie UE tradycje dawnego sojuszu.

Petras Vaitiekunas podkreślił, że Białoruś, Ukraina i Gruzja należą do cywilizacji europejskiej i należy pomóc im przybliżać się do wartości, które przez wiele wieków tworzyły narody naszego kontynentu.

Celem wileńskiej konferencji jest popularyzacja na Litwie Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Litwa szczególnie znaczenie przywiązuje do uzupełnienia Majowej Konstytucji z dnia 20 pażdziernika 1791 r., gdyż gwarantowało ono udział Litwinów w zarządzaniu państwem Obojga Narodów.

W konferencji uczestniczą politycy, historycy i grupa potomków posłów Czteroletniego Sejmu .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.