Facebook Google+ Twitter

Litwini uważają Piłsudskiego za ludobójcę ich narodu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-23 14:21

Ambasada Republiki Litewskiej nie chce komentować sprawy bulwersujących kopert pocztowych sprzedawanych w Wilnie. Widnieje na nich marszałek Józef Piłsudski, obok Józefa Stalina i Adolfa Hitlera - wszyscy jako ludobójcy narodu litewskiego.

"Ambasada Litwy w Polsce sądzi, że to jest prywatna sprawa i dlatego nie może tego komentować" - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Ramunas Davidonis, radca w litewskiej placówce dyplomatycznej. Nie wiadomo także, czy stanowisko w tej sprawie zajmą najwyższe władze na Litwie.
O incydencie napisał "Nasz Dziennik". Na kopertach, które są do nabycia na poczcie głównej w Wilnie, można zobaczyć podobizny największych zbrodniarzy XX wieku: Hitlera i Stalina, obok których pokazany jest Józef Piłsudski. Podpis w języku litewskim informuje, że są to "wielcy organizatorzy ludobójstwa narodu litewskiego".

Pojawia się również insynuacja, że Armia Krajowa miałaby w ramach akcji "Burza" w 1944 r. przeprowadzić czystki etniczne na Litwinach. Następnie oskarża się Polskę, że chce być "strategicznym okupantem" zamiast "strategicznym partnerem" - a polska polityka "trąci szowinizmem, duchem wielkopolskim i imperializmem".

Podobny incydent miał miejsce dwa lata temu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.