Facebook Google+ Twitter

Litwinów drażnią oznaki polskości?

Litewska prasa oburza się z powodu - jej zdaniem - "przesadnego demonstrowania patriotyzmu przez Polaków". Największy tamtejszy dziennik "Lietuvos Rytas", pisze w dodatku "Stolica" o tym, w jaki sposób turyści z Polski narażają się Litwinom.

W artykule pod tytułem "W Wilnie brzmi polski hymn" opisane jest między innymi wydarzenie, które obserwował znany litewski pisarz Romualdas Lanklauskas. Jak relacjonuje gazeta, grupa turystów z Polski zgromadzona pod biało - czerwoną flagą wywieszoną przed budynkiem konsulatu RP w Wilnie odśpiewała "Mazurek Dąbrowskiego".

Litwinów szczególnie irytują słowa pierwszej zwrotki, w której - jak twierdzą - pobrzmiewa zapowiedź odebrania szablą tego, co Polakom zostało zagrabione.

Z artykułu wynika, że niezadowolenie budzi sam fakt wyeksponowania polskiej flagi, która - obok flagi Unii Europejskiej - powiewa na wysokim maszcie. Dziennik zauważa, że w znajdującej się naprzeciwko ambasadzie francuskiej, flaga tego kraju jest zawieszona po wewnętrznej stronie budynku i nie rzuca się w oczy tak jak polska flaga.

W mediach litewskich już od dłuższego czasu trwa nagonka na Polaków. Związek Polaków na Litwie wystosował do najwyższych władz w Wilnie list otwarty, w którym apeluje o wpłynięcie "na zaprzestanie jątrzenia waśni narodowościowych".

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.