Facebook Google+ Twitter

Litwo, ojczyzno moja?

Na Litwie Polacy czują się dyskryminowani. Prawo nakazuje im, aby zmieniali pisownię swojego nazwiska z polskiej na litewską. Pan Szczepański jest więc Šeepanskisem. Sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości.

Wilno, Litwa, 16.04.2009. Prezydent Litwy Valdas Adamkus (P) i prezydent Lech Kaczyński (L) podczas konferencji prasowej. / Fot. Artur Reszko/PAPTaką decyzję wydał Wileński Sąd Dzielnicowy. Europejski Trybunał Sprawiedliwości ma rozstrzygnąć czy nakaz zmiany nazwiska jest zgodny dyrektywą Rady Wspólnoty Europejskiej z 2000 roku, która zakazywała dyskryminacji osób ze względu na
pochodzenie.

Decyzję sąd wydał po tym, kiedy wpłynął do niego wniosek od Polaka i jego litewskiej żony, niezadowolonych ze zmiany pisowni swoich personaliów w akcie stanu cywilnego, mimo ich wyraźnej prośby by imiona i nazwiska pozostały w oryginalnej formie.

Kwestia zmiany pisowni polskich nazwisk to od dawna jedna z kwestii spornych w stosunkach polsko-litewskich. Polacy mieszkający na Litwie już od kilkudziesięciu lat bezskutecznie domagają się zmiany przepisów. Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości pojawić ma się w przeciągu roku.

źródło:
www.tvn24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zaraz się okaże, że na Białorusi jest o niebo łatwiej ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żenada ze strony obecnego państwa litewskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.