170118 miejsce

Liverpool - Chelsea: Emocjonująca gra, zakończona remisem

Spotkanie między dwoma angielskimi drużynami może nie stało na najwyższym poziomie, lecz było niezwykle emocjonujące. Obie drużyny walczyły do ostatnich sekund, co zresztą zwłaszcza przyjezdnym przyniosło efekty.

Kadr z meczu Liverpool - Chelsea. Przy piłce Didier Drogba. / Fot. PAP EPA LEE SANDERSW pierwszej połowie częściej przy piłce była Chelsea i do 30. minuty kontrolowała spotkanie, później do głosu doszli gospodarze i wykorzystali jedną ze swoich szans.

Już w 2. minucie świetną okazję do uderzenia miał Didier Drogba, lecz jego strzał trafił w mur. Liverpool pierwszy strzał oddał 6. minut później, lecz Steven Gerrard uderzył wprost w środek bramki i Petr Cech nie miał problemów z obroną.

Pierwszą naprawdę groźną sytuacje gospodarze stworzyli w 13. minucie. W sytuacji „sam na sam” z bramkarzem znalazł się Dirk Kuyt, lecz świetnie spisał się Cech, a na dobre niebezpieczeństwo od bramki oddalił Ricardo Carvalho.

Chelsea świetną szansę na objęcie prowadzenia miało 10. minut później. Błąd Arbeloy wykorzystał Frank Lampard i fantastycznie zagrał w pole karne do Joe Cole’a. Jednak reprezentant Anglii zachował się fatalnie. Mógł piłkę przyjąć, lecz spróbował uderzyć z powietrza i nic z tego nie wyszło.

W 29. minucie miało miejsce bardzo kontrowersyjne zdarzenie. W polu karnym Jamie Carragher sfaulował Drogbę i arbiter powinien podyktować rzut karny i dodatkowo ukarać obrońcę Liverpoolu czerwoną kartką, lecz nakazał grać dalej. Jak widać podopieczni Beniteza w tej edycji Ligi Mistrzów mają dużo szczęścia. W obu meczach z Arsenalem pomógł im arbiter i tym razem ponownie gospodarzem się upiekło.

Chwilę później Fernando Torres powinien otworzyć wynik, lecz kolejną świetną interwencją popisał się bramkarz Chelsea.

Przez ostatnie 15. minut drugiej połowy gospodarze atakowali i dało to efekty w 43. minucie. Gdy wydawało się, że Chelsea powstrzymała kolejny atak, to błąd popełnił Lampard, dał sobie zabrać piłkę na 20. metrze i w zamieszaniu trafiła ona do Dirka Kuyta, który z kilku metrów strzelił między nogami Cecha.

II połowa

Druga połowa zaczęła się od natarcia Liverpoolu, który chciał szybko strzelić drugą bramkę i wybić Chelsea z głowy marzenia o dobrym wyniku na Anfield. Strzały oddawali Xabi Alonso i Ryan Babel, lecz ten pierwszy został zablokowany przed Johna Terry’ego. A strzał młodego Holendra minimalnie minął światło bramki.

W 64. minucie sędzia miał podstawy do podyktowania rzutu karnego dla „The Reds”. Jednak zagranie ręką Ballacka we własnym polu karnym uznał za przypadkowe i gry nie przerwał.

Chwilę później Chelsea wzięła się do roboty i przeważała już do ostatniego gwizdka sędziego. Najpierw świetnego zagrania Drogby nie wykorzystał Lampard i za daleko sobie wypuścił piłkę. A w następnej akcji Malouda świetnie „nawinął” jednego obrońcę, lecz Mascherano zablokował strzał Francuza i „The Blues” mieli, tylko rzut rożny. W kolejnej akcji niezmordowany Argentyńczyk zablokował strzał z woleja Ballacka.

Czym było bliżej końca tym bardziej nerwowo grały obie drużyny. W 82. minucie świetną akcję przeprowadził wprowadzony nieco wcześniej na boisko Kalou, lecz Lampard po raz kolejny zmarnował szansę na zdobycie gola.

Liverpool najbliżej szczęścia i podwyższenia rezultatu był w 85. minucie, jednak świetny strzał Gerrarda w jeszcze lepszym stylu obronił Petr Cech.

Dwie minuty później przed dobrą okazją stanął Torres, lecz źle przyjął piłkę. W doliczonym czasie gry Hiszpan mógł podwyższyć na 2:0, lecz kolejny raz wspaniale spisał się bramkarz „The Blues”.

Wszystkie niewykorzystane sytuacje Liverpoolu zemściły się w ostatniej minucie doliczonego czasu gry. Samobójczą bramkę zdobył John Arne Riise. Wrzutka z lewej strony Kalou i Norweg chciał uprzedzić Nicolasa Anelke, zrobił to tak niefortunnie, że piłka znalazła się w siatce.

Podsumowanie

Przed rewanżem na Stamford Bridge to Chelsea jest faworytem. Fatalne zagranie Riise zniweczyło całą pracę drużyny i w rewanżu Liverpoolowi nie będzie łatwo, a aby awansować do finału muszą strzelić, co najmniej jedną bramkę. Prawda jest jednak taka, że gdyby Liverpool wykorzystał swoje okazję, to już mógłby się cieszyć z awansu do finału, a tak po raz kolejny sprawdziło się, że niewykorzystane sytuację się mszczą.

Liverpool FC - Chelsea Londyn 1:1 (1:0)
1:0 - Kuyt 43. minuta
1:1 - Risse (samobój) 90+5. minuta

Składy:
Liverpool FC: Reina - Arbeloa, Skrtel, Carragher, Fabio Aurelio (62' Riise) - Macherano, Alonso - Kuyt, Gerrard, Babel (76' Benayoun) - Torres.

Chelsea Londyn: Cech - Ferreira, Carvalho, Terry, A.Cole - Ballack (86' Anelka), Makelele, Lampard - J.Cole (63' Kalou), Malouda - Drogba.

Żółta kartka: Terry (Chelsea).
Sędzia: Konrad Plautz (Austria).