Facebook Google+ Twitter

Lizak dla obywatela

Dziennikarstwo obywatelskie wychodzi z internetu na komercyjny rynek prasowy. Pytanie jest nie „czy”, ale „ile” redakcje powinny płacić autorom za publikacje tekstów w papierowych mediach?

Sonda

Czy za artykuły zamieszczane w komercyjnych gazetach dziennikarze obywatelscy powinni dostawać pieniądze?

 / Fot. Maciej MalachowskiDziesięć lat temu założyłem się z kolegą, że wkrótce ludzie przestaną czytać. Za wyjątkiem tabloidów, kilku ogólnokrajowych tytułów i przekazywanych z pokolenia na pokolenie lokalnych pism, ale z mocną tendencją spadkową. Zakład przegrałem, bo nie przypuszczałem, że ludzie zaczną czytać w internecie to, co sami sobie napiszą.

Portale internetowe, które udostępniają na to swoje strony, odwalają kawał dobrej roboty. Nie chodzi tylko o to, że pozwalają spełniać dziennikarskie marzenia. Najważniejsza w tym wszystkim jest żywość przekazu. Ludzie piszą to, co sami chcieliby przeczytać. To, o czym myślą, czują, co słyszą i widzą. Opowiadają po prostu swoje historie, których ze świecą w ręku szukać w tradycyjnych mediach. I opowiadają je po ludzku. Nie wiem, na ile artykuł w internecie zwiększa czytelnictwo, ale z przyjemnością przegrałbym jeszcze jeden zakład. Należę do tych, którzy zapominają o tym, co zobaczyli w telewizji, uśmiechają się, gdy słuchają radia, ale to, co przeczytają, przechowują w głowach. Albo w sercach.

Chwała redakcji Wiadomości24.pl, że umiejętnie zachęca do szerszego otwierania oczu na to, co dzieje się dookoła. Ale propozycją wyeksportowania „obywatelskich” artykułów do komercyjnych mediów, bez płacenia za to ich autorom, oczy te po prostu zamydla.

Żadna gazeta nie zamieści złego artykułu. Zamieści dobry lub bardzo dobry, a za tak wykonaną pracę, w przypadku, gdy się na niej zarabia, powinno się zapłacić. A nie dawać nagrody pocieszenia. Pytanie jest więc nie „czy”, ale „ile”? Dokładnie tyle, ile artykuł jest warty. Potrafi to wycenić każdy dobry redaktor. W przypadku artykułu „obywatelskiego” odpadają koszty. Redakcja nie musi wysyłać reportera w podróż i prawdopodobnie nie wyda grosza na rozmowy telefoniczne, bo dostanie gotowy materiał, prawdopodobnie wzbogacony o zdjęcia. Publikując artykuł z internetu zarobi podwójnie. Raz - nie płacąc jego autorowi, powtórnie – nie płacąc zatrudnionemu w redakcji zawodowemu dziennikarzowi, któremu „obywatel” odbierze szpalty.

Oczywiście można uznać, że „obywatelskie” artykuły są pewną formą pisanych bez zamówienia listów, które redakcje mogą dowolnie publikować, łącznie ze skrótami i bez płacenia autorom. Ale w zestawieniu z faktami, ta argumentacja nie trzyma się kupy. Dziennikarze Wiadomości24.pl nie są anonimowymi, przypadkowymi osobami. Każdy z nas musiał się zarejestrować, podając mniej lub bardziej szczegółowe dane personalne. Musiał też ujawnić swoją twarz. Czy przypadkiem tego nie oczekuje się od nas, gdy szukamy pracy? Poza tym redakcja portalu jak najbardziej zamawia od nas teksty, m.in.: dokładnie określając kategorie tematyczne, którymi jest zainteresowana oraz organizując akcje i konkursy dziennikarskie na ściśle podany temat.

Nie ma w ogóle problemu, jeśli teksty te zostają zamieszczone w internecie i nikt za to nie płaci. Jest wręcz fantastycznie, że redakcja potrafi zarabiać na nich, np. z reklam zamieszczanych na swoich stronach, by utrzymać się na internetowym rynku. Ale sytuacja zmienia się diametralnie, gdy „obywatelskie” artykuły wędrują do prawdziwych gazet. Moim zdaniem Wiadomości24.pl powinny wymagać od nich płacenia za „przedruki” i wypracować formułę dzielenia się pieniędzmi z autorami. Bez względu na to, że wszystko obraca się w jednej grupie kapitałowej. W przeciwnym razie będziemy mieli dziennikarskich obywateli, ale drugiej kategorii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Masz rację. Powinni płacić. Nie chodzi o wielkie sumy, ale liczy się sam fakt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za tekst i odwagę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozsądny głos w sprawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.