Facebook Google+ Twitter

Llosa i Coehlo przeciw "wojnie z narkotykami"

"Dotychczasowa walka z narkotykami jest porażką" – twierdzą intelektualiści Ameryki Południowej. Swoją opinię przedstawili przed spotkaniem poświęconym globalnej strategii narkotykowej ONZ w Wiedniu.

Pod opublikowanym dziś oświadczeniem „Drugs and democracy: toward a paradigm shift” podpisali się politycy, m.in.: Cesar Gaviria (były prezydent Kolumbii), Ernesto Zedillo (były prezydent Meksyku)i Ferdnando Cardoso (były prezydent Brazylii). Pisarze – Mario Vargas Llosa, Paulo Coehlo oraz dziennikarze, prawnicy i działacze zajmujący się prawami człowieka.

Autorzy oświadczenia podkreślają, iż obecna strategia walki z produkcją i handlem narkotykami nadal nie przynosi efektów. Przemoc, łamanie praw człowieka to problemy, które towarzyszą zarówno przemytowi jak i produkcji nielegalnych substancji. Drugą kwestią, na którą zwraca się uwagę, jest nie tylko międzynarodowa współpraca dotycząca wpływu na zmniejszenie produkcji narkotyków, ale przede wszystkim ograniczenie popytu na narkotyki w krajach Zachodu.

- Nie należy szukać winnego lecz wspólnie wziąć odpowiedzialność za sytuację - podkreślają autorzy. - To przecież kraje Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone są głównymi konsumentami nielegalnych substancji.
Kolejną sprawą powinna być efektywna i humanitarna polityka społeczna polegająca na umożliwieniu dostępu do leczenia osób uzależnionych – w tym traktowanie osób uzależnionych z pełnym poszanowaniem praw człowieka.
Mario Vargas Llosa / Fot. PAP/EPA MIGUEL MENENDEZ V.
Także na dzisiejszej konferencji prasowej szefowie komisji podkreślali jak ważna dla krajów Ameryki Łacińskiej jest współpraca z Stanami Zjednoczonymi.
- Mamy nadzieję, że Barack Obama zrobi to czego nie próbowali jego poprzednicy, tzn. zajmie się problemem w swoim własnym kraju, a nie będzie oczekiwać tego, że to my rozwiążemy amerykański problem zmniejszając produkcję - mówi Fernando Cardoso.
Zaś Cesar Gaviria podkreślił: - Kluczem dla naszego regionu są Stany Zjednoczone, które prowadząc bardzo restrykcyjną politykę narkotykową eskalują problem.

Wśród osób zaproszonych na dwudniową konferencję w Rio de Janeiro znalazła się także przedstawicielka Open Society Institute, dyrektor Global Drug Policy Kasia Malinowska -Sempruch. Zwróciła ona uwagę na to jak dyskutowane problemy wyglądają w naszym kraju.
- Niezwykła jest w dzisiejszych rozmowach szczerość z jaką prezydenci mówią o doświadczeniach ze swoich krajów i apelując o otwarty dialog w sprawie, która przecież dla samej Ameryki Południowej jest drażliwa. Doświadczeniem ważnym dla Polski jest ich apel o depenalizację małych ilości na własny użytek i o oddzielenie, w obliczu prawa, narkobiznesu od samych użytkowników nielegalnych substancji.

Raport został ogłoszony dziś na konferencji prasowej zorganizowanej przez The Latin American Commission on Drugs and Democracy Declaration obradującej w dniach 11-12 lutego.
Więcej na stronie www.drugsanddemocracy.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.