Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26218 miejsce

Łod Notgelda się zaczyna...

Współautorzy: Barbara Podgórska

... a kończy się na Noblu!

Danuta Wodarska / Fot. Barbara PodgórskaTradycyjnie w maju, w restauracji „Wiśniowy Sad” w Rudzie Śląskiej Halembie, spotkali sie miłośnicy języka śląskiego, na ósmym już „Zeflugu ślónski fraszki i rymowanki”.Urszula Oślislok / Fot. Barbara Podgórska

Spotkanie było okazją do wręczania nagród w V edycji konkursu „Nagrodzony Notgeldem Śląskim”, wymyślonego przez spirytus movens wydarzenia, Bronisława Wątrobę. Do wyróżnienia nominowani są ludzie z pasją i z zacięciem społecznikowskim, mało znani i skromni, którzy inaczej nie doczekaliby się uznania. A uznanie zdobyć jest niełatwo, bo w drodze plebiscytu na forum internetowym.

W tym roku najwięcej głosów oddano na Danutę Wodarską, prowadzącą sekcję akrobatyki w Katolickim Parafialnym Klubie Sportowców „Halemba”. Druga lokata przypadła Małgorzacie Urbańczyk, opiekunce Koła Teatralnego przy Rudzkim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Trzecie miejsce zdobył Marian Makula, szef „Agencji Artystycznej Makula” za: „wystympy charytatywne, ze kerych gaży niy ma, a piynióndze idom na ratowanie chorych dziecków”. Barbara Politaj uzyskała uznanie glosujących za moderowanie forum slónski godki, a Bernard Śmigła, za to, że „szkryflo lo nos, ło naszych ekach”.Małgorzata Urbańczyk / Fot. Barbara Podgórska

Wręczono także dwie odznaki brązowe „Pszociela Ślónski Godki”, przyznane przez halembskie Koło Związku Górnośląskiego za popularyzację języka śląskiego. Bronisław Wątroba przypiął je do żakietu Urszuli Oślislok oraz do klapy marynarki bladego z przejęcia, niżej podpisanego.

No, a potym sie zaczło! Prawdziwa biesiada literacka przy piwku. Norbert Klosa
zaprezentował bojdę łopowiadanom bez starzika, łebkom, jedną z cyklu opracowanych przez niego legend o bogaczu Goduli i biednej Joance. Bronek Wątroba popisywał się fraszkami o kolekcjonerach, Marian Makula kupletem „Hajer to mo klawe życie”. Uczestniczka forum o imieniu Anka, przeczytała wierszyk o obyczajach z okolic Ujazdu, Bernard Śmigła - najpierw poemat o gołymbiorzach ze Fryny, a na zakończenie śląską wersję koncertu Jankiela z „Pana Tadeusza”.
Marian Makula / Fot. Barbara PodgórskaBarbara Politaj / Fot. Barbara PodgórskaBernard Śmieja / Fot. Barbara Podgórska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.