Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4992 miejsce

Lodowce Antarktyki całkowicie stopnieją? Naukowcy z NASA twierdzą, że to nieodwracalne

Lodowce Antarktyki Zachodniej uległy destabilizacji i topnieją w zastraszającym tempie. Dowodzą tego zapadnięcia pokryw lodu na tym terenie. "Przez kilka stuleci cały lód Antarktyki może wypłynąć do morza" - mówi jeden z naukowców.

 / Fot. By Dave Pape [Public domain], via Wikimedia CommonsBadania przeprowadzili naukowcy z NASA Jet Propulsion Laboratory i Uniwersytetu w Irvinie. Ustaloną przez nich przyczyną zapadnięcia się pokrywy lodowej na Antarktyce jest podniesienie temperatury wody w oceanach, co z kolei spowodowane jest powiększaniem się dziury ozonowej, czytamy w TVN Meteo.

Naukowcy ogłosili, że proces ten jest już nieodwracalny. Oparli swoje wnioski na obserwacji Morza Amundsena. Do niego wpływają oberwane fragmenty lodowca z Antarktydy, włączając w to góry lodowe. Ciepłe wody Morza Amudsena ściągają fragmenty lodów Antarktydy, która jest bardzo wrażliwa na zmiany klimatyczne, ponieważ nie leży na stałym lądzie, a jest archipelagiem wysp. Z tego powodu jest stale podmywana przez wody oceanu.

"Prezentujemy dowody na to, że większa część pokrywy lodowej Antarktyki Zachodniej znalazła się w punkcie, z którego nie ma odwrotu" - powiedział Eric Rignot, glacjolog z NASA.

Spowodowany tym procesem wzrost poziom wód będzie wynosił rocznie około kilkanaście milimetrów, aż wzrośnie do 1,2 metra. Dojdzie do reakcji łańcuchowej. Topnienie tak dużej ilości lodu, spowoduje tę samą reakcję na odległych terenach, nawet na daleko położonej Grenlandii. W rezultacie poziom wód może się podnieść nawet o 4 metry.

Za kilkaset lat nisko położone tereny nadbrzeżne mogą znaleźć się całkowicie pod wodą. Badania naukowców z NASA JPL i Uniwersytetu Kalifornijskiego zostaną opublikowane w "Geophysical Research Letters".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.