Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32807 miejsce

Łódź: 10 tysięcy zł za pomysł na Brus

Łódź kupuje za 73 mln zł 146 ha na mieszczącym się na obrzeżach tego miasta dawnym poligonie wojskowym na Brusie. Dotychczas ziemia należała do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, czyli Skarbu Państwa. Rozmowa z senatorem Maciejem Grubskim.

Sonda

Na Brusie pownien powstać:

Ewelina Koper: Po co miastu taki wielki teren?
Maciej Grubski: - Na Brusie mogą powstać jedynie obiekty o charakterze sportowo-rekreacyjnym, gdyż taki jest warunek umowy z WAM-em. Dzięki temu ten teren będzie wszystkim łodzianom służył.

Jak miasto powinno zagospodarować Brus?
- Ani radni, ani prezydent nie podejmują konkretnych działań. Dlatego razem z radnym Skrzydlewskim i posłanką Joanną Skrzydlewską ogłosiliśmy konkurs „Mój Brus w przyszłości”. W części skierowanej do mieszkańców mają oni możliwość zgłaszania swoich propozycji zagospodarowania tego terenu. Natomiast studenci III i IV architektury - w formie prac zaliczeniowych - opracują projekty, makiety, w których przedstawią swoje wizje. Ich prace ocenią akademicy z Politechniki Łódzkiej, którzy zaangażowali się w pomysł. Przewidujemy nagrody. Dla łodzian będą to m.in. karnety na mecze żużlowe Orła–Łódź, a dla żaków – 10 tys. zł. Zdaję sobie natomiast sprawę, że radni i prezydent mogą się nie zgodzić z wizjami łodzian, studentów, ale będą musieli je przedyskutować.

Dwa lata temu razem z radnym Witoldem Skrzydlewskim proponował Pan budowę na dawnym poligonie olimpijskiego ośrodka sportowego.
- I zdania nie zmieniam. Na Brusie musi powstać w pełni skoordynowany, ogólnodostępny ośrodek sportowo-rozrywkowo-rekreacyjny, tak aby mogli z niego korzystać i mieszkańcy, i sportowcy i turyści. Kilka kilometrów dalej jest przecież lotnisko. Akwen wodny, może stok narciarski byłyby z pewnością urozmaiceniem oferty ośrodka.

Kto powinien zbudować centrum?
- Miasto, ale w formie partnerstwa publiczno-prywatnego z jakąś spółką. Miasto wniosłoby aportem grunt, a prywatny inwestor zbudowałby ośrodek, parkingi, hotele, restauracje i inne tego typu obiekty. Zyski dzielone byłyby pomiędzy obu partnerów.

Nie boi się Pan, że centrum na Brusie podzieli losy upadającego Aquaparku Fala?
- Nie, jeśli tym razem miasto dobrze zabezpieczy swoje interesy w umowach i poprzez właściwą wycenę gruntów.

Co Pan sądzi o pomyśle budowy na Brusie toru Formuły 1, zoo typu safari, czy pola golfowego?
- Budowa toru Formuły 1 czy pola golfowego – to nierealne pomysły. Pole golfowe jest obiektem elitarnym, przeznaczonym dla najbogatszych i jego budowa byłaby niegospodarnością ze strony miasta. Na tor wyścigowy miasto nie ma pieniędzy, gdyż taka budowa pochłonęłaby setki milionów złotych. Zresztą, takich obiektów nie buduje się w mieście – ze względu na ogromny hałas, jaki wytwarzają bolidy. Nie można podejmować się takiej inicjatywy tylko dlatego, że Kubica ma osiągnięcia w Formule 1. Trzeba myśleć realistycznie i zgodnie z interesem wszystkich mieszkańców Łodzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.