Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29219 miejsce

Łódź. Decyzja radnych: dwadzieścia placówek edukacyjnych do likwidacji

Ponad dziesięć godzin trwała ósma sesja Rady Miejskiej w Łodzi. Były to wyjątkowe obrady ponieważ radni głosowali uchwały na temat zamknięcia lub przekształcenia kilku łódzkich placówek oświatowych. Nauczyciele przeszli do działania, zajęli część sali, a uczniowie balkon. Były transparenty, gwizdy, okrzyki.

Kilkunastu przedstawicieli protestujących zaczęło okupację Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej w Łodzi. / Fot. Daniel Siwak Ósma sesja Rady Miejskiej rozpoczęła się z trzynastominutowym opóźnieniem. Można powiedzieć, że była to sesja podwyższonego ryzyka. Na kilkanaście minut przed rozpoczęciem obrad przed budynkiem łódzkiego magistratu pojawiły się policyjne radiowozy. W bramie oraz na półpiętrze porządku pilnowały wzmocnione siły straży miejskiej.

Dzisiejsza sesja była wyjątkowa z uwagi na podjęcie decyzji o likwidacji lub przekształceniu ponad 20 łódzkich placówek oświatowych. Na balkonie Dużej Sali pojawiło kilkuset uczniów i przedstawicieli likwidowanych placówek. Od kilku dni, odkąd wiceprezydent Krzysztof Piątkowski poinformował opinię publiczną o możliwości zamykania niektórych szkół, nie milkły protesty w ich obronie. W ruch w środę szły gwizdki, transparenty i własne aparaty gębowe. Radni nad tymi kontrowersyjnymi punktami zagłosowali dopiero późnym wieczorem. Nauczyciele i uczniowie mówią wspólnie, że nie poddadzą się i sprawy tak łatwo nie odpuszczą.

Przeczytaj - minuta po minucie - relację ze środowej sesji Rady Milejskiej w Łodzi:

- Proszę państwa to są trudne decyzje. Od tygodnia nic więcej nie robiłem tylko spotykałem się z dyrektorami, przedstawicielami rad pedagogicznych i rodziców. Czasem nie zdajemy sobie nawet sprawy, że nasze dziecko do szkoły, do której trafi może mieć lepsze warunki - mówił tuż po zakończeniu sesji wiceprezydent Krzysztof Piątkowski, odpowiedzialny w magistracie za edukacje.

Balkon Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej jest okupowany nieprzerwanie od godziny 10. / Fot. Daniel Siwak Godz. 22:25: Zakończenie VIII sesji Rady Miejskiej w Łodzi.

Godz. 21.52: Zakończyło się głosowanie w sprawie uchwał od punktu 10 do punktu 30. Decyzją większości radnych likwidacji ulegną: Szkoła Podstawowa nr 40 przy ul. Ksawerego Praussa 2, Szkoła Podstawowa nr 141 przy ul. Zakładowej 35, Szkoła Podstawowa nr 203 przy ul. Pomorskiej 437, Gimnazjum nr 4 przy ul. Juliana Tuwima 12a, Gimnazjum nr 20 przy ul. Olimpijskiej 9, Gimnazjum nr 24 przy ul. Ogrodowej 28a, Gimnazjum nr 45 przy ul. Wincentego Kadłubka 33, XXVIII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Tadeusza Mostowskiego 23/27, XXXVI Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul. Drewnowskiej 171, XL Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 przy ul. Drewnowskiej 88, XLI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Pojezierskiej 45/51, XLVI Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19 przy ul. Stefana Żeromskiego 115, LI Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 22 przy ul. Stanisława Przybyszewskiego 73/75, LV Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10 przy ul. Strykowskiej 10/18, szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 przy ul. Adama Naruszewicza 35, szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 11 przy ul. Księży Młyn 13/15, szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 14 przy ul. Henryka Siemiradzkiego 4/8, szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 9 w Łodzi przy ul. Żabiej 10/12, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Łodzi przy ul. Spadkowej 11. Poza tym przekształcone zostanie Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2 przy ul. Sopockiej 3/5 oraz Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 3 przy ul. Przełajowej 5.

Godz. 21.45: "Żenada! Żenada! Żenada!" krzyczą protestujący. Radni podjęli uchwałę o likwidacji już 12 szkół.

Godz. 21.36: Rozpoczęły się obrady. Trwa głosowanie...

Godz. 20.23: Elżbieta Królikowska-Kińska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej zarządziła godzinną przerwę. W tym czasie odbędzie się spotkanie z przewodniczącymi klubów. Obrady wznowione będą około 21.30. Protestujący krzyczą "My nie wyjdziemy".

Godz. 20.20: Właśnie skończył przemawiać Witold Rosset, przewodniczący Komisji Finansów, Budżetu i Polityki Podatkowej. Grzegorz Matuszak zwrócił uwagę, że mówiono o wszystkich kosztach, tylko nie o tych społecznych związanych z ludźmi.

Godz. 20.10: Niestety w sprawie pilnej przemawia teraz radny Maciej Rakowski. Następna w kolejce jest Małgorzata Niewiadomska-Cudak. Protestujący chcą zadawać pytania skandują "Chcemy mówić!". To chyba jednak nie koniec...

Godz. 20.05: Być może w tym momencie padają ostatnie pytania dzisiejszego wieczoru. Na tablicy informacyjnej nie ma już nowych nazwisk.

Godz. 20.02: Oprócz protestujących nauczycieli, rodziców i uczniów równie wyrwali są także dziennikarze relacjonujący wydarzenie. Jest ekipa TVP Łódź, TVN24, MM Łódź, Halo Łódź, Radia Łódź, RMF FM. Większość od poczatku. Wcześniej była m.in. Toya, Radio Planeta, Gazeta Wyborcza.

Godz. 19.36: Małgorzata Niewiadomska-Cudak pyta o rozwój szkolnictwa zawodowego w Łodzi. Na balkonie zostali najwytrwalsi. Widać przedstawicieli Gimnazjum nr 4, Szkoły Podstawowej nr 40 czy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 14.

Godz. 19.24: Radny Berger nie życzy sobie, aby dyrektor Szafran mówiła, że jego pytania są złośliwe.

Godz. 19.17: Od kilku minut pytania zadaje radny Jarosław Berger. Licząc od poczatku, to już ponad dziewięć godzin obrad. Licząc od rozpoczęcia dyskusji o likwidacji, mijają już prawie cztery i pół godziny. Końca nie widać...

Godz. 18.59: Radna Ewa Majchrzak pyta w obliczu przytoczonych słów premiera Donalda Tuska, o faktyczne przyczyny likwidacji wytypowanych łódzkich szkół. - To Państwo podejmujecie decyzje o likwidacji, a nie ja - skwitowała Zdanowska.

Godz. 18.49: Na pytanie radnego Piotra Borsa, o powód likwidacji Gimnazjum nr 4 przy Tuwima. Wiceprezydent Piątkowski odpowiada, że musi być zlikwidowane z uwagi na brak drogi pożarowej co zagraża bezpieczeństwu uczniów.

Godz. 18.47: Pytania nadal zadają radni SLD. Na liście kolejkowej są jeszcze Ewa Majchrzak, Anna Adamska-Makowska, Władysław Skwarka, Bogusław Hubert, Jarosław Berger i Małgorzata Niewiadomska-Cudak.

Godz. 18.26: Radna Małgorzata Niewiadomska-Cudak pyta po raz kolejny o kwestię dojazdów dzieci z likwidowanych szkół oraz między innymi co stanie się z budynkami likwidowanych placówek i jaki był wynik ewaluacji Kuratorium Oświaty w 51. liceum.

Godz. 18.10: Radna Małgorzata Niewiadomska-Cudak zapytała prezydent Zdanowską czemu nie było konsultacji społecznych w sprawie likwidacji szkół.

Godz. 18.04: Na mównicę okrzykami "Czekamy! Czekamy! Czekamy!" oraz "Do odpowiedzi" została wywołana Hanna Zdanowska. Protestujący nie byli zadowoleni z jej odpowiedzi.

Godz. 18.00: - Należy podjąć odważne decyzje jeśli chodzi o restrukturyzacje sieci szkół i tak też mówiłem na różnych spotkaniach z mieszkańcami - odpowiedział wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Kasia Kowalska
 • Kasia Kowalska
 • 27.02.2011 16:05

Istnieją plany, aby dzieci z lekkim opóźnieniem uczyły się w szkołach masowych. To dopiero jakość edukacji, kiedy w 50 osobowej klasie będzie np. pięcioro dzieci, które mają poważne zaburzenia zachowania. Cóż, biedni nauczyciele, którzy będą odpowiedzialni za dzieci stłoczone w takiej klasie. Nie ma to jak optymalne warunki rozwoju. Każda lekcja rozwalona, dzieci z deficytami uwagi wyśmiane przez bardziej rezolutnych kolegów będą reagować agresją skierowaną do swych rówieśników. Jednym słowem ręka, noga, mózg na ścianie. W konsekwencji można się spodziewać bliskiego rozwoju szkół prywatnych, które mogą zapewnić dobry poziom edukacji - czyli o taki, jaki do niedawna był normą w szkołach państwowych. Za takie szkoły rodzic zwykle uiszcza czynsz -co miesiąc coś około 1000 zł. Cóż, podobne zmiany są bardzo "korzystne dla młodych ludzi, dają im odpowiednią wiedzę i start w dorosłe życie." To społeczeństwo będzie bardzo ograniczone, być może właśnie taki jest cel powyższych zmian. Przypomnijmy sobie z jaką precyzją i rozmachem likwidowano swego czasu bazę szkół zawodowych, dziś trąbi się, że szkolnictwo zawodowe kuleje i brakuje ludzi w różnych zawodach. Za chwilę trzeba będzie wyłożyć dużo więcej forsy i budować szkoły, które wcześniej się pozamykało i w ich miejsce potworzyło się filie banków. Moje gratulacje Mości Panowie. Aby tak dalej, a spis powszechny Polaków będzie odbywał się wyłącznie za granicami tego państwa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Będzie płacz i zgrzytanie zębów. Wyż demograficzny się zaczął. Gdzieś muszą powstać te prywatne żłobki i przedszkola. Złoty interes dla tych, którzy mają forsę na ich otwarcie. Trzeba się spieszyć, bo dzieci szybko rosną.
Proponuję przyglądać się losom opuszczonych budynków po szkołach, ich nowym właścicielom i cenom, za jakie zostaną sprzedane. Podejrzewam, że lokale będą już wtedy "cacy" i spełnią wszystkie normy.
Kapitalizm jest utopią. Ekonomia jest dla ludzi, nie ludzie dla ekonomii.

Komentarz został ukrytyrozwiń
nauczycielka
 • nauczycielka
 • 24.02.2011 10:49

Czekam, kiedy i moja szkoła pójdzie pod młotek :( To też jest mała szkoła. Pan wiceprezydent w nosie ma to, że szkoły z małą ilością uczniów są dla dzieci o wiele bardziej przyjazne i bezpieczne, że żadne dziecko nie jest tam anonimowe. Najłatwiej zlikwidować placówki zamiast wygospodarować pieniądze na edukację i pomóc tym 20 szkołom. Kolejny raz obietnice wyborcze PO i w przypadku Łodzi - pani Zdanowskiej są bez pokrycia. A może tak zlikwidować stanowisko wiceprezydenta, panie Piątkowski? Jak by się pan czuł, gdyby usłyszał, że jest zbędny i trzeba go po prostu usunąć (żeby nie powiedzieć "zlikwidować")?

Komentarz został ukrytyrozwiń
wkurzony
 • wkurzony
 • 24.02.2011 10:18

zgadzam sie z wypowiedzią z wczoraj z 17.48 w dodatku liceum które niby zostało wczoraj zlikwidowane w zsp nr 5 nie istnieje już od kilku dobrych lat to czyste oszustwo

Komentarz został ukrytyrozwiń
Łodzianin
 • Łodzianin
 • 24.02.2011 09:32

Szkoły są zamykane bo spada ilośc mieszkańców w Łodzi .To normalne ,ale dlaczego jest mniej mieszkańców w mieście ? Gospodarka ,inwestycje ,atrakcyjnosc na to trzeba zwrócić uwage ,jak nie będzie inwestycji to ten proces będzie postępował i w kolejnych latach bedzie coraz gorzej .
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
mama
 • mama
 • 23.02.2011 23:20

super brawo, tylko, że przez łzy GŁUPOTA!!!!!!!!!!! może dla oszczędności wszystkie szkoły zlikwidować!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super Daniel:) Jak zawsze na posterunku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gość
 • gość
 • 23.02.2011 17:48

Odniesienie do postu z godz.16.02. Autor tego artykułu jest niedoinformowany. ZSP nr5 nie jest likwidowane, a w dużym budynku jest tylko 8 klas. No ale tam dyrektorem jest żona pana wiceprezydenta Piątkowskiego..

Komentarz został ukrytyrozwiń
W
 • W
 • 23.02.2011 11:33

http://www.youtube.com/watch?v=EPbaK9QyFSU . Te dzieci same się nie obronią . Trzeba im pomocy dorosłych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.