Facebook Google+ Twitter

Łódź. Do wzięcia 100 mln na szkolnictwo zawodowe w regionie

W latach 2007 - 2010, dofinansowano 49 projektów dotyczących szkolnictwa zawodowego, na łączną kwotę 25 milionów złotych. W 2011 roku ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w naszym województwie do rozdania jest kolejnych 100 milionów złotych.

W czwartek 18 lutego odbyło się spotkanie informacyjne w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. Kolejne już niedługo w Piotrkowie Trybunalskim. / Fot. Daniel SiwakJeszcze kilka lat temu przekonywano, że najważniejsze dla edukacji jest liceum ponieważ daje wykształcenie ogólnokształcące. W mniejszym stopniu stawiano na naukę zawodu. Zawodówki przez część młodych ludzi były traktowane jako ostateczność. Kiedy z Polski zaczęli wyjeżdżać młodzi fachowcy, tych którzy dopiero uczyli się zawodu wcale nie przybywało. Pojawiła się mroczna wizja, iż wkrótce w kraju zabraknie hydraulików, elektryków czy budowlańców.

Podobna sytuacja zaistniała także w Łodzi oraz regionie, technika i szkoły zawodowe stawały się co raz bardziej puste, a niektórym groziła likwidacja. W 2007 roku, wraz z nowym programowaniem środków unijnych, pojawiła się możliwość skorzystania z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Działanie 9.2 - podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego, pozwoliło doinwestować ten obszar szkolnictwa.

W województwie łódzkim do 2010 roku, dofinansowano 49 projektów szkolnictwa zawodowego, za łączną kwotę 25 milionów złotych. W 2011 roku ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, do rozdania jest kolejnych 100 milionów złotych.

Na co stawia Unia przy rozpatrywaniu wniosków? Mile widziane są efektywne programy doradztwa edukacyjno-zawodowego, wyposażanie szkół zawodowych w nowoczesne materiały Uczestnicy spotkań informacyjnych dowiadują się przede wszystkim o terminach do złożeniach aplikacji, a także o informacjach potrzebnych do aplikowania o środki unijne. / Fot. Daniel Siwak dydaktyczne czy wdrażanie nowych, innowacyjnych form nauczania. Minimalna wartość projektu musi wynosić 50 tys. złotych natomiast maksymalna 1,5 mln złotych, przy czym nie może on trwać dłużej niż dwa lata.

Jednak mino dobrych wyników przez ostatnie trzy lata, powiaty województwa łódzkiego dzieli wielka przepaść jeśli chodzi o intensywność wsparcia. I tak na czele zestawienia uplasował się powiat brzeziński z 200-procentową skutecznością, na drugim miejscu ex aequo są powiaty łęczycki i poddębicki (100 proc), natomiast pierwszą trójkę zamyka powiat zduńskowolski (80 proc.). Miasto Łódź znalazło się na szóstym miejscu z wynikiem 60.61 proc. Zestawienie z zerowym wynikiem zamyka miasto Piotrków Trybunalski i powiat piotrkowski oraz powiaty radomszczański, kutnowski oraz pajęczański.

W województwie jest kilka przykładów dobrych praktyk w obszarze projektów dla szkolnictwa zawodowego. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 12 w Łodzi - za prawie 740 tys. złotych realizuje projekt "Laboratorium mody". Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 6 w Łodzi - za ponad 445 tys. złotych prowadzi projekt "Od placka drożdżowego do tortu weselnego, czyli od ucznia do mistrza", natomiast Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim stawia na wizaż. "Szkoła stylizacji i wizażu" to ich projekt, na którego realizacje otrzymali ponad 167 tys. złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Sławomir Skonieczny
  • Sławomir Skonieczny
  • 13.03.2011 22:19

Przez Ministerstwo Edukacji Narodowej możemy stracić nawet 3 mld zł z UE na reformę systemu oświaty. Pieniądze są wydawane nieefektywnie, projekty są przedłużane i się powielają. Środki z UE nie trafiają do szkół, są wydawane głównie na raporty i badania.

źródło: gazetaprawna.pl z dnia 25.01.2011

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sławomir Skonieczny
  • Sławomir Skonieczny
  • 11.03.2011 21:10

Moim odczuciem jest to idea aktywizacji młodzieszy nauczycieli i szkół w których pracują. I oczywiście moim zdaniem te środki zwyczajowo w ramach "polskiej skłamszonej przedsiebiorczości" bedą źle rozdysponowane". Przykład - przedsiębiorczość już uczniów a i moja może zorganizować pomoce za kilka razy mniej jak oferują firmy edukacyjne. Uzasadnienie poprzez analogię - można zbudować dom mieszkalny jednorodzinny sposobem gospodarczym za połowę ceny firmy. Dodatkowo z udziałem własnym i rodzinnym mozna te koszty pomniejszyć - wspólną pracą i zapobiegliwością. A czym jest wychowanie młodzieży - może wspólna praca i zapobiegliwość. A nauczyciele zyskają autorytet u młodzieży którą należy pokierować a nieraz po prostu posłuchać. Ale w Polsce mamy najwięcej "lekarzy" i "nauczycieli" i każy sobie rzepke skrobie. Prawdopodobnie wezmę udział w tej całej sprawie - ale potencjalne bariery mogą zniweczyć przedsiębiorcze działania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Na co stawia Unia przy rozpatrywaniu wniosków?" - Nie Unia tylko autorzy RPO. Dość dziwne wydaje mi się, że w rok ma zostać rozdysponowane 4 razy więcej środków, niż w poprzednich czterech latach razem wziętych.
Obawiam się, że znaczna część tej kasy zostanie wydana źle. Ale ściskam kciuki, by było inaczej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiele osób postrzega błędnie szkolnictwo zawodowe jako jedynie zasadnicze szkoły zawodowe (które nie są gorsze niż liceum - gospodarka nie jest w stanie wchłonąć samych "wykształciuchów"; wie o tym Zachód, dlatego tam edukacja ponadgimnazjalna opiera się na proporcjach: 40% kształcenie ogólnokształcące i 60% kształcenie zawodowe). Sam autor pisze: "W mniejszym stopniu stawiano na naukę zawodu. Zawodówki przez część młodych ludzi były traktowane jako ostateczność." - W ramach szkolnictwa zawodowego wyróżnia się nie tylko dwu- i trzyletnie zasadnicze szkoły zawodowe, ale i czteroletnie technika, trzyletnie technika uzupełniające oraz szkoły policealne, w których edukacja nie trwa dłużej niż 2,5 roku. Odsyłam do następującej literatury: "Oświata i wychowanie w roku szkolnym 2008/2009", GUS, Warszawa 2009, s. 23 oraz Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, zakładka „Słownik”, hasło "kształcenie zawodowe w Polsce", www.wsipnet.pl/oswiata/os_slownik.php?literka=K&haslo=281 [dostęp 20.02.2011].

Zawody, w których mogą kształcić szkoły zawodowe określone są w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2007 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. 2007 nr 124 poz. 860 z późn. zm.). Rozporządzenie można pobrać z Internetowego Systemu Aktów Prawnych - http://isip.sejm.gov.pl/search.jsp

Autora artykułu zachęcam też do bardziej wnikliwego zapoznania się z dobrymi praktykami w obszarze projektów dla szkolnictwa zawodowego w województwie łódzkim. Zabrakło tutaj niewątpliwie informacji o Mazowieckiej Spółce Gazownictwa, która jest patronem Technikum Gazowniczego działającego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Łodzi od 2008 r. (początkowo jako klasa o profilu gazowniczym), jedynej tego typu placówce w centralnej Polsce. Firma angażuje się zarówno w działania o charakterze promocyjnym (przygotowywanie ulotek, propagowanie działalności placówki w prasie branżowej i ogólnopolskiej), jak i edukacyjnych. W ramach tych ostatnich na terenie Łódzkiego Zakładu zorganizowano warsztaty szkolne oraz przekazano uczniom salę dydaktyczną, wyposażoną w rzutnik multimedialny, laptopy, a także pomieszczenia dodatkowe. W trakcie praktyk uczniowie mają okazję przekonać się, jak wygląda praca w różnych działach technicznych spółki. Dla podopiecznych firma pozyskała również fundusze unijne (przeszło 1,2 mln zł) na projekt, w którym uczestniczy 150 uczniów ze specjalizacji gazownictwo i urządzenia sanitarne. Dzięki uruchomieniu w 2009 roku trzyletniego technikum dla pracujących oraz studium policealnego, kwalifikacje podnosić mogą również dorośli, w tym pracownicy spółki (obecnie kształci się ponad 50 osób). Podjęte działania pozwolą przygotować dobrze wyszkolonych pracowników średniego szczebla, którzy są potrzebni nie tylko Spółce Mazowieckiej, lecz także innym firmom z sektora gazowniczego. To nowatorskie w branży przedsięwzięcie wpisuje się w proces reaktywacji średniego szkolnictwa zawodowego - firma wystąpiła o wpisanie zawodu technik gazownictwa do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego MEN, a także do MPiPS - do klasyfikacji zawodów i specjalności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.