Facebook Google+ Twitter

Łódź: dukaty z Misiem Uszatkiem

W Łodzi 24 października 2009 roku rozpocznie się emisja dukatów lokalnych o nazwie "łódki".

3 Łódki - Rewers / Fot. P.GłowackiBohater kreskówek Miś Uszatek wkrótce trafi w ręce łodzian i turystów odwiedzających miasto. Jego podobizna znajdzie się na rewersach dukatów lokalnych, które dla Łodzi wybili najlepsi mincerze z Mennicy Polskiej.

- Dukat z Misiem Uszatkiem kojarzy się z Łodzią filmową - mówi Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi.

Misia Uszatka i jego kompanów zobaczymy na trzech rodzajach dukatów. Dukaty wykonane są z mosiądzu i mają nominał "3 łódki", będzie można je nabyć za 3 złote i wymienić na towary i usługi o wartości 3 złotych. Mennica Polska wybiła jedynie 20 tysięcy tego rodzaju dukatów.

3 Łódki - Awers / Fot. P.GłowackiPrzygotowano również 20 tysięcy dukatów bimetalowych, czyli wykonanych z dwóch metali o nominale "7 łódek", czyli będzie je można nabyć za 7 złotych i przeznaczyć na towary i usługi.

Dukaty wykonane z mosiądzu, jak i bikolorowe "łódki", zostały ozdobione efektem kątowym. Gdy będziemy je oglądać pod różnym kątem zobaczymy różne sceny z przygód Misia Uszatka i jego przyjaciół.

7 Łódek - Rewers / Fot. P.GłowackiEmisja potrwa do końca 2009 roku. W styczniu 2010 mosiężne i bimetaliczne dukaty będą już miały walor wyłącznie kolekcjonerski, nie uda się ich wymienić w punktach handlowych na towary i usługi.

Dodatkowo, jak mówi rzecznik Mennicy Polskiej - Mariusz Przybylski, Mennica Polska wybiła także srebrne dukaty o nominale "104 łódki". Również one zostały ozdobione efektem kątowym, ale dodatkowo pomalowano je w technologii tempodruku.

7 Łódek - Awers / Fot. P.GłowackiSrebrne dukaty mają tylko i wyłącznie walor kolekcjonerski, to znaczy, że nie można ich wymieniać na towary i usługi. Ich nominał nawiązuje do 104 odcinków kreskówek z Misiem Uszatkiem, ponieważ tyle odcinków wyprodukował Łodzki Se-ma-for.

Jak mówi rzecznik Mariusz Przybylski, dukaty dla Łodzi zaprojektował projektant Robert Kotowicz, najbardziej utytułowany medalier Mennicy Polskiej. Pan Robert w 2006 roku otrzymał nagrodę za zaprojektowanie najpiękniejszej monety świata.

24 października ma zostać również odsłonięty pomnik Misia Uszatka na ulicy Piotrkowskiej z okazji jego święta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Jestem sobie miś Uszatek i klapnięte uszko mam..." Niech żyją wszystkie misie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.