Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź. Dwanaście miesięcy minęło, czyli podsumowanie 2010 roku

Redakcja
Styczeń 2010
Styczeń 2010 Daniel Siwak
Tragiczne zabójstwa, referendum w sprawie odwołania prezydenta Kropiwnickiego czy wyprowadzka Camerimage. Jednym słowem, tym żyła Łódź przez miniony 2010 rok. Oto kilka najważniejszych i najciekawszych wydarzeń ostatnich miesięcy w naszym mieście, które wybrałem.

STYCZEŃ 2010

Referendum w sprawie odwołania Jerzego Kropiwnickiego
Początek roku należał do dwóch polityków: Jerzego Kropowinickiego oraz Dariusza Jońskiego. Ten pierwszy przestał sterować Łodzią, bo ten drugi z powodzeniem zorganizował referendum. Do urn poszło 134 tysiące mieszkańców. Kilkanaście dni później Łódź miała już komisarza, został nim Tomasz Sadzyński, a jednym z zastępców został sam Dariusz Joński.

Zima znów zaskoczyła
Jak jest zima, to musi być zimno, prawda? Ale jak jest zima, to kiedyś śnieg spaść musi Jednak drogowcy chyba zapadli w sen zimowy i znów nie zdążyli w porę zadziałać. Efekt? Gigantyczne korki, mnóstwo wypadków, spóźniające się autobusy i wypadające z szyn tramwaje. Zarząd Dróg i Transportu bezradnie rozkłada ręce i wysyła wirtualne pługi.

Wielka awantura o Camerimage z premierem w tle
Awantura wokół festiwalu Camerimage i centrum festiwalowo-kongresowego Camerimage Łódź Center sięgnęła chyba zenitu. TVN24 relacjonuje okupacje sali obrad Rady Miejskiej i znów jesteśmy na ustach całej Polski, tylko ponownie przy okazji jakieś afery. Radni nie zgodzili się przeznaczyć kilkaset milionów na budowę centrum festiwalowo-kongresowego, a obrażony Żydowicz odwraca się na pięcie i organizuje kolejną edycję festiwalu w Bydgoszczy. Nie pomogły listy do komisarza Sadzyńskiego i premiera Tuska.

LUTY 2010

Atlas Arena zagrała w rytm Depeche Mode
W jednej z najnowocześniejszych hal - Atlas Arenie w Łodzi aż dwa razy zagrał światowy zespół Depeche Mode. W rytmach Free love i innych utworów bawiło się ponad 25 tys. widzów. Jednak to nie koniec koncertów w tym roku.

Zmiana warty w miejskich spółkach
Alina Giedryś czy Lech Kwiecień to tylko dwoje z licznych dyrektorów Zarządu Dróg i Transportu. Do tej listy dołączył w połowie lutego Maciej Winsche mianowany przez wiceprezydenta od dróg i komunikacji Dariusza Jońskiego. Przed Winsche ciężka praca, jednak jak się później okaże, roku na stanowisku dyrektora nie wytrzymał. Druga nominacja to Stanisław Galia, wcześniej prezes Międzygminnej Komunikacji Tramwajowej w miejsce Krzysztofa W., który został aresztowany pod zarzutem korupcji przy budowie ŁTR-u. Oczywiście chodzi o MPK.

MARZEC 2010

Zima nie daje za wygraną. Znów paraliż!
Po styczniowym ataku zimy, ku zaskoczeniu łodzian, obfite opady śniegu po raz kolejny sparaliżowały miasto. Pługopiaskarki według ZDiT kursowały od 4 do 7 rano, później stały w swoich bazach, by nie tamować ruchu.

Rammstein w Atlas Arenie
Miesiąc po koncercie zespołu Depeche Mode do Łodzi przyjeżdża niemiecki zespół Rammstein. Nowa hala musi zarabiać na siebie, a taka impreza będzie jednym z ważniejszych wydarzeń muzycznych w naszym mieście. Wówczas plotki głosiły, że Łódź czeka wizyta Stinga... Jednak gwiazdor wybrał stadion w Poznaniu.

Łódź będzie miała swoją SKM-kę
W Warszawie kursuje Szybka Kolej Miejska, Warszawska Kolej Dojazdowa i Koleje Mazowieckie. Za dwa lata po miastach województwa kursować będą pociągi barwach spółki Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Łódzki sejmik zgodził się na powołanie wojewódzkiej spółki, która będzie działać na bazie Przewozów Regionalnych.

Port Łódź zawinął na Pabianicką
Trochę mniej wyczekiwany, ale równie dobrze przyjęty otwiera swoje podwoje Port Łódź. Już od kilku miesięcy w kompleksie funkcjonuje największa IKEA w Polsce, do której ściągają klienci nie tylko z naszego regionu. W galerii handlowej wiele sklepów było jeszcze nieurządzonych (m.in. Piotr i Paweł), nie wszystkie restauracje działały, a i niekiedy niektóre elementy obiektu były niewykończone. Za to mamy pierwszy w Łodzi market elektroniczny Saturn - bliźniaczy twór znanego już sklepu Media Markt.

Targi Zawodowe, ale młodzieży było jak na lekarstwo
Targi Edukacji Zawodowej to pomysł reaktywowany przez dyrekcję Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 20 w Łodzi. Choć informacja o targach trafiła do wszystkich łódzkich gimnazjów, zainteresowanie imprezą było małe. A szkoda, ponieważ potem tworzą się dziwne mity wokół tego typu szkolnictwa, z którymi ciężko walczyć. Może w 2011 będzie więcej chętnych?

Antyterroryści przez pomyłkę zdemolowali mieszkanie
Krzyki, huk i mężczyźni uzbrojeni po zęby. Takie sceny działy się w mieszkaniu jednej z łodzianek. Po kilku minutach okazało się, że policjanci weszli nie do tego mieszkania. Wiadomo, że akcję przeprowadzono na zlecenie warszawskiej prokuratury, a brali w niej udział policjanci z Wołomina. Szczegółów policja zdradzać nie chciała.

KWIECIEŃ 2010

W Smoleńsku zginęła Joanna Agacka-Indecka
10 kwiecień 2010 roku przejdzie na długie lata do kart polskiej historii. W katastrofie TU-154 na lotnisku w Smoleńsku zginął prezydent RP Lech Kaczyński i jego żona Maria Kaczyńska. Na pokładzie zginęły także 94 inne osoby, a wśród nich łodzianka, mecenas Joanna Agacka - Indecka. Została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmiana nazwy, działania te same
Władze Łodzi podjęły decyzję o zmianie nazwy biura Inżyniera Miasta. Po liftingu będziemy dzwonić do Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Łodzi. Poza nową nazwą nie zmieniają się zadania wykonywane przez pracowników. Centrum Zarządzania Kryzysowego pracuje przez całą dobę, mieszkańcy mogą zgłaszać do CZK UMŁ awarie, szkody związane z przesyłem energii elektrycznej i cieplnej, dostarczaniem gazu, wody, kursowaniem komunikacji miejskiej oraz uwagi o sytuacji na drogach i ich stanie.

Na Piotrkowską powrócą tramwaje?
Menedżer ulicy Piotrkowskiej chce położenia toru tramwajowego na reprezentacyjnej ulicy Łodzi, nawiązując do danych czasów. Tramwaj mógłby zacząć kursować już za trzy lata. Szyny oraz trakcje można by było położyć przy okazji planowanej od dawna wymiany kostki na granitową - mówił Włodzimierz Adamiak, pełnomocnik prezydenta ds. ulicy Piotrkowskiej. Projekt popiera Krzysztof Piątkowski, wiceprzewodniczący łódzkiej Rady Miejskiej oraz Bartosz Stępień z Klubu Miłośników Starych Tramwajów.

Łodzianie żegnają ofiary katastrofy i Joannę Agacką-Indecką
Łodzianie, którzy nie mogli dotrzeć na uroczystości w Warszawie i Krakowie mogli obejrzeć je w Łodzi. Specjalne ekrany zostały postawione w dwóch punktach centrum miasta. Wraz z mieszkańcami transmisje oglądały władze miasta. Pogrzeb mecenas Agackiej-Indeckiej zgromadził około 3 tys. osób, w tym wielu prawników z kraju i zagranicy. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w Katedrze o godz. 10.30, by potem po kilku godzinach przenieść się na Stary Cmentarz przy Ogrodowej.

MAJ 2010

Tramwaj uderzył w słup w centrum miasta
To jeden z najtragiczniejszych wypadków komunikacyjnych w historii Łodzi. Na skrzyżowaniu alei Kościuszki i alei Mickiewicza, tramwaj linii 8 jadący na Widzew wypada z szyn, przecina skrzyżowanie i uderza w słup trakcyjny. Ginie motorniczy, są ranni.

Łódź obchodziła swoje święto
Maj to tradycyjnie miesiąc, kiedy to nasze miasto obchodzi swoje święto. Tysiące mieszkańców miasta wspólnie bawiło sie na ulicy Piotrkowskiej. Potem mogli odwiedzić Muzeum Farmacji, IPN czy Dętkę pod placem Wolności w ramach Międzynarodowej Nocy Muzeów.

Fashion Week w Łodzi
Na Fashion Week w Łodzi zjechały największe sławy światowej mody. Nasze miasto szuka nowej tożsamości, być może moda będzie jedną z nich. Jak się później okaże, to nie ostatnia tego typu impreza w stolicy regionu.

Nie będzie Festiwalu Dialogu Czterech Kultur
Fundacja Festiwal Dialogu Czterech Kultur informuje, że dziewiąta edycja Festiwalu Dialogu Czterech Kultur nie odbędzie się w Łodzi w 2010 roku. Nie wyraża jednocześnie zgody na posługiwanie się marką festiwalu, jego ideą, jak również nazwiskami twórców i pomysłodawców w jakichkolwiek działaniach urzędników miasta Łodzi lub osób z nimi współpracujących - oświadczyła Barbara Knychalska prezes zarządu Fundacji.

Pogrzeb łódzkiej kultury
Kilkunastu łodzian z Katarzyną Knychalską i Włodzimierzem Tomaszewskim zorganizowało megahappening. Była trumna, wieńce pogrzebowe Festiwalu Dialogu Czterech Kultur i festiwalu Camerimage, znicze i płaczki z czarnymi woalkami. "Grupa Pewnych Urzędników" zrobiła odwet i na fasadzie przy Piotrkowskiej 104 wywiesiła baner z Mona Lisą. Napisali tam, że kultura jest dla nich ważna, a pieniądze łodzian rozliczają jawnie.

Widzew zaskoczył
W połowie maja drużyna łódzkiego Widzewa zapewniła sobie awans do piłkarskiej ekstraklasy, pokonując drugą w tabeli Sandecję Nowy Sącz aż sześcioma bramkami!

CZERWIEC 2010

Paliła się łódzka "WIFAMA"
Ponad 200 strażaków walczyło z pożarem w dawnych zakładach "WIFAMA" przy alei Piłsudskiego. Ogień był tak duży, że trzeba było ściągnąć dodatkowe zastępy strażaków z Łodzi, Zgierza, Pabianic, Zduńskiej Woli oraz Łasku. Dym był tak gęsty, że widać było go z każdego miejsca w mieście. Rannych zostało pięć osób, w tym jeden ratownik.

Dopalacze zaczęły zbierać żniwa
Na łódzkie pogotowie trafił 20-latek, który po zażyciu dopalacza zasłabł. Potem dostał ataku serca i zmarł. Lekarze w jego krwi wykryli marihuanę, atropinę oraz substancję niewiadomego pochodzenia.

Magistrat wypowiada społeczną wojnę dopalaczom
Problem z dopalaczami w Łodzi staje się coraz poważniejszy, a sklepy oferujące te produkty wyrastają jak grzyby po deszczu. Pełniący funkcję Prezydenta Łodzi Tomasz Sadzyński, postanowił nie przyglądać się biernie "odlotowemu" problemowi z boku. Na jego zlecenie ruszyła strona internetowa www.antydopalacze.lodz.pl. Będzie jeszcze spot z Marcinem Gortatem.

Camerimage żegna Łódź, a wita Bydgoszcz
To już pewne! Camerimage przenosi się do Bydgoszczy. Tamtejsi radni przegłosowali, że na organizację festiwalu przeznaczą 2,5 mln zł z kasy miejskiej. Magistrat zapowiadał, że jeśli festiwal nie odbędzie się w Łodzi wystąpi do sądu. Na zapowiedziach się chyba skończyło, bo nie słychać było o spektakularnym pozwie przeciwko Żydowiczowi.

Studenci też mają swój głos w świecie biznesu
Młoda firma, instytucja promująca przedsiębiorczość czy firma wspierająca młodych przedsiębiorców. Zwycięzców m.in. takich kategorii poznaliśmy podczas Gali Biznesu w Pałacu Poznańskiego. Spośród ponad 30 nominowanych kapituła Gali, w skład której wchodzili przedstawiciele organizacji studenckich oraz samorządów szkół wyższych wybrali 11 zwycięzców, którzy otrzymali pamiątkowe statuetki.

Wyjaśnienie przyczyn wypadku tramwajowego potrwa
Nawet kilka miesięcy może potrwać wyjaśnienie ostatecznych przyczyn tragicznego wypadku, do którego doszło 11 maja na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Mickiewicza w Łodzi. Równocześnie działa także komisja powołana przez miejskiego przewoźnika, której praca składa się z kilku etapów. W wypadku zginął 22-letni motorniczy Sylwester J., który nie miał szans w zderzeniu z metalowym słupem. Dwanaście osób - w tym dwie kobiety w ciąży - zostało rannych.

LIPIEC 2010

Komendant straży miejskiej odwołany
Samowolne działania, nie wykonywanie poleceń służbowych oraz brak planowania i przewidywania zagrożeń w odniesieniu do organizowanych w mieście imprez masowych. To jedne z kilku powodów odwołania Pawła Lipskiego z funkcji komendanta straży miejskiej w Łodzi. Trzy lata temu zastąpił on zwolnionego wówczas legendarnego już komendanta Sławomira Seligę. Seliga stracił posadę m.in. ponieważ wyszło na jaw, że strażnicy miejscy remontowali w godzinach pracy dom zastępcy komendanta.

Będziemy mieli nową halę wystawienniczo-konferencyjną
Nowy obiekt wystawienniczy Międzynarodowych Targów Łódzkich będzie miał 13 tys. mkw powierzchni i około 13 m wysokości. Całkowita wartość projektu, z którego inwestycja ma być zrealizowana wynosi około 50 mln zł. W części projekt ma być sfinansowany z obligacji, a w części ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Nowa hala ma być gotowa pod koniec wakacji 2011 roku.

TVN i Radio ZET zorganizowali koncert w Łodzi
Afromental, Patrycja Markowska oraz Kasia Wilk. Te i inne gwiazdy wystąpiły na sobotnim koncercie "Siła muzyki - lato na półmetku", który odbył się w Łodzi ostatniego dnia lipca. Impreza ta ma wypełnić lukę po Eska Music Awards. Od tego roku EMA przeniosła się do Warszawy. Za rok warto pomyśleć może o jakimś koncercie plenerowym?

Nowa era ratownictwa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
Nowoczesny śmigłowiec EC 135 został oficjalnie zaprezentowany w Porcie Lotniczym im. Reymonta. Śmigłowiec, który rozpoczął służbę w bazie LPR na łódzkim lotnisku jest siódmą, z dwudziestu trzech maszyn, zamówionych dla podniebnych lekarzy. Na miejsce akcji oddalone o blisko 100 kilometrów może dolecieć w ciągu 23 minut.

MPK wzbogaci się o nowe autobusy z czujnikami pasażerów
Już jesienią łodzianie zyskają możliwość podróżowania 25 nowymi autobusami. To efekt podpisania umowy na dostawę nowych pojazdów przez MPK Łódź z firmą EvoBus Polska, która zwyciężyła w przetargu. Nowe pojazdy to druga generacja mercedesów conecto.

SIERPIEŃ 2010

Wybuchowe znalezisko na lotnisku im. Reymonta
Na łódzkim lotnisku im. Władysława Reymonta paraliż. Podczas budowy terminalu znaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej. Patrol saperski z Tomaszowa Mazowieckiego zajął się wybuchowym znaleziskiem.

Morderstwo przed dyskoteką
23-letnią Alicję przed dyskoteką na alei Piłsudskiego pchnął śmiertelnie nożem 26-letni Marcin R. Chłopak nie miał wyraźnego motywu, którym by się kierował. Nie był też pijany ani pod wpływem narkotyków. Za zabójstwo grozi mu dożywocie.

Piotrkowska ma być czystsza
Problem z czystością reprezentacyjnej ulicy Łodzi spędzał sen z powiek urzędnikom. Po wielkiej aferze szczotkowej trzeba było coś w końcu zrobić. Za prawie milion złotych kupiono maszynę do mycia ulic, która miała zdziałać cuda. Gumy do żucia znikły, kostka przejaśniała, tłuste plamy się ostały.

Pudlarze muszą odejść, miasto wypowiada im wojnę
Urzędnicy poszczególnych delegatur oraz urzędnicy ZDiT wyruszyli do walki z pudlarzami, wraz ze strażnikami miejskim. Ci wyposażeni w osławiony pudełkowóz, czyli dostawczego fiata ducato, konfiskowali towar z pod chmurki. Na Dąbrowie kobiety handlujące nielegalnym towarem broniły dobytku własnym ciałem. Kiedy urzędnicy odjeżdżali handlarze wracali.

WRZESIEŃ 2010

Odświeżony festiwal wielokulturowy
Pięć dni, sześć obszarów tematycznych oraz trzydzieści różnorodnych imprez kulturalnych. Tak prezentował się festiwal Łódź Czterech Kultur, który od 14 do 18 września odbył się w Łodzi. Impreza zastąpiła Festiwal Dialogu Czterech Kultur, którego ostatnia edycja miała miejsce w 2009 roku. Komisaryczne władze Łodzi powierzyły organizacje festiwalu Bogdanowi Toszy.

Zwolennicy marihuany nielegalnie maszerowali ulicami miasta
Mimo zakazu, pół tysiąca osób przez ponad trzy godziny maszerowało przez miasto. Pełniący obowiązki Prezydenta Łodzi Tomasz Sadzyński nie wydał zgody na organizację Marszu Wyzwolenia Konopi. Policja nie radziła sobie z tłumem szczególnie wtedy, kiedy kilkanaście osób usiadło na skrzyżowaniu alei Kościuszki i alei Mickiewicza. Od tego momentu uczestnicy zostali otoczeni szczelnym kordonem, a ponad godzinna operacja wylegitymowania odbyła się tuż przed placem Wolności. Czekali tam policjanci z gazem, tarczami i bronią gładko lufową.

Łodzianie walczyli z Pożeraczami Czasu!
"Pożeracze Czasu" to gra miejska zorganizowana przez Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich TOPOGRAFIE, tym razem stworzona na zlecenie MPK Łódź. Gra rozgrywała się na trasach tramwajowych w centrum miasta, zarówno we wnętrzu pojazdów, jak i na samych przystankach. Inicjatywa była elementem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Łodzi, który tradycyjnie obchodzony jest każdego roku, między 16 a 22 września.

Ksenia Starosielska w Łodzi
Podczas festiwalu Łódź Czterech Kultur 2010, odbyło się spotkanie literackie ze znaną rosyjską tłumaczką Ksenią Starosielską. Choć urodziła się siedemdziesiąt trzy lata temu w Moskwie, posiada też łódzkie korzenie. Jej babcia prowadziła przy Piotrkowskiej gabinet stomatologiczny, a dziadek uczył łaciny w jednym z łódzkich gimnazjum. Starosielska przetłumaczyła na język rosyjski wiele dzieł polskich pisarzy. Mieszkańcy państw wschodnich dzięki niej mogą przeczytać książki Henryka Sienkiewicza, Jerzego Iwaszkiewicza, Ryszarda Kapuścińskiego, Tadeusza Różewicza, Hanny Krall, Doroty Masłowskiej, Jerzego Pilcha, Marka Hłaski czy ostatnią Marka Edelmana.

Dawna elektrociepłownia zamienia się w centrum kultury
Wiceprezydent Łodzi Łukasz Magin, wicemarszałek województwa łódzkiego Witold Stępień oraz Piotr Koszyk z firmy PORR Polska zburzyli mur. W ten sposób symbolicznie rozpoczęli akcję rewitalizacji EC-1. Za kilka lat postindustrialne tereny dawnej elektrociepłowni zyskają nowy wygląd. obiekty EC-1 Wschód pełnić będą funkcje kulturalno-artystyczne. W Budynku EC-1 Zachód powstanie między innymi interaktywne Centrum Nauki i Techniki.

Lotnisko zdało test na piątkę
Praca na wysokich obrotach na łódzkim lotnisku rozpoczęła się w sobotę 4 września, około 4 nad ranem. W tym czasie odprawiono jednocześnie cztery samoloty rejsowe, a na ich pokładzie ponad 600 pasażerów. Pomimo, że nasze lotnisko musiało wypożyczyć część sprzętu, wszystko działało jak w szwajcarskim zegarku! Po otwarciu nowego terminalu na pewno nie będzie problemu z obsługą większej ilości podróżnych.

PAŹDZIERNIK 2010

Policja rekwiruje towar w sklepach Dawida B.
Na początku miesiąca Dawid B. nazywany "królem dopalaczy" zerwał plomby założone przez inspektorów sanitarnych, otworzył sklep a po chwili rozpoczął sprzedaż dopalaczy. Został zatrzymany i trafił do aresztu. Następnego dnia policja zarekwirowała towar w jego sklepach.

Młodzi ludzie przeszli w marszu przeciw dopalaczom
W marszu przeciw dopalaczom wzięło udział kilkuset uczniów łódzkich szkół. Przeszli z placu Wolności pod Urząd Miasta Łodzi, gdzie wyszedł do nich pełniący obowiązki Prezydenta Łodzi Tomasz Sadzyński. Akcję zorganizował Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19. Włączyły się w nią reprezentacje ponad 30 łódzkich szkół ponadgimnazjalnych.

"Król dopalaczy" jest wolny
Dawidowi Bratko postawiono zarzuty wprowadzania do obrotu substancji odurzających zakazanych ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii oraz popełnienie dwóch przestępstw przewidzianych w ustawie o Państwowym Inspektoracie Sanitarnym. Wniosek o areszt tymczasowy - na trzy miesiące dla Bratki wystosowała do sądu łódzka prokuratura. Ten nie uwzględnił wniosku prokuratury i wypuścił mężczyznę, nie widząc powodów do zatrzymania.

Barroso doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso odebrał w połowie października tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Po spotkaniu na Wydziale Prawa i Administracji Barroso udał się na spotkanie do Instytutu Europejskiego przy ulicy Piotrkowskiej. Zjadł wspólny obiad z europosłem Jackiem Saryuszem-Wolskim, pełniącym funkcję Prezydent Łodzi Tomaszem Sadzyńskim, wojewodą Jolantą Chełmińską i marszałkiem Włodzimierzem Fisiakiem.

Fashion Week w Łodzi na bis
W maju pierwszy na Fashion Week w Łodzi zjechały największe sławy światowej mody. Na październikową edycję przyjechało tyle samo, a może nawet więcej postaci związanych z modą i znanych z wybiegów.

Zabójstwo w łódzkim biurze PiS
Bezapelacyjnie najważniejszym wydarzeniem października jest zabójstwo w łódzkim biurze Prawa i Sprawiedliwości. 62-letni Ryszard C., mieszkaniec Częstochowy, wszedł do siedziby partii w centrum miasta i tam zastrzelił jednego z pracowników, a drugiego ranił nożem w okolicy szyi. Desperata obezwładnił patrol straży miejskiej. Zginął Marek Rosiak, natomiast Paweł Kowalski, asystent posła Jarosława Jagiełły, został ranny w szyję.

Kartony i kurczak, czyli festiwalu tandety ciąg dalszy
Z miesiąca na miesiąc inwestycja u zbiegu Piotrkowskiej i alei Mickiewicza staje się powoli kołem u wozu Urzędu Miasta Łodzi. Miał tam powstać renomowany hotel Hilton. No właśnie miał, ale na razie możemy podziwiać tam festiwal tandety pod postacią budy z kurczakami, reklamy ledowej oraz pudlarzy. Urząd Miasta, menadżer ulicy Piotrkowskiej, miejski konserwator zabytków - wszyscy są bezsilni bo to prywatny teren. Miasto nawet nie może skutecznie wyegzekwować kary za niedotrzymanie umowy.

Rodzinna tragedia na Dąbrowie
Na Dąbrowie 34-letni ojciec rodziny zabija 9-letnią Patrycję i 14-letniego Natana oraz ich mamę Renatę. Morduje ich tasakiem, a potem sam próbuje popełnić samobójstwo. Lekarzom udało się go odratować. Mężczyzna leczył się już wcześniej psychicznie i miał kilka prób samobójczych.

Żałoba w województwie po wypadku busa
Na wniosek prezydenta Bronisława Komorowskiego, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, ogłosili trzydniową żałobę, w związku z tragedią w Nowym Mieście nad Pilicą. W wyniku czołowego zderzenia volkswagena transportera z ciężarowym volvo na miejscu zginęło 16 osób, dwóch rannych zmarło po przewiezieniu do szpitala. Przeżył tylko kierowca ciężarówki.

Alarm bombowy na Piotrkowskiej
Wielki alarm bombowy na Pietrynie. Ponad 200 osób ewakuowano z dwóch restauracji przy ulicy Piotrkowskiej 93 i 97 i kilku klubów. Pogotowie ratunkowe otrzymało informację o rzekomym ładunku wybuchowym podłożonym w jednej z sieciowych restauracji. Kontrola policyjnych pirotechników trwała do późnych godzin wieczornych.

Recykling daje owoce
Oddawanie elektrośmieci nie było chyba nigdy takie zdrowe. Za starą mikrofalówkę, monitor komputerowy, lodówkę, pralkę czy zużyte baterie można było dostać jeden kilogram owoców. Wystarczyło przywieść stare graty pod Halę Expo.

Nie zostaniemy Europejską Stolicą Kultury 2016
Ogłoszono pięciu dalszych kandydatów, choć teoretycznie było jeszcze jedno wolne miejsce. Łódź jednak odpadła! Do drugiego etapu rywalizacji przeszli: Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa, Wrocław. Po ogłoszeniu decyzji Panelu Ekspertów była złość, płacz i niedowierzanie. Jednak wiemy jedno - nie zostaniemy Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku.

Komorowski, Tusk i Schetyna w Łodzi
Kilka minut po godzinie 8 na placu Komuny Paryskiej, w pobliżu łódzkiego biura Prawa i Sprawiedliwości pojawił się biały autokar. Wysiedli z niego prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk i marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Najwyższe władze państwowe złożyły hołd zabitemu Markowi Rosiakowi. Złożyli kwiaty i znicze przed budynkiem, gdzie doszło do tragicznych wydarzeń.

LISTOPAD 2010

Ostatnia tej kadencji, setna sesja Rady Miejskiej w Łodzi
Dokładnie 3 listopada odbyła się ostatnia - setna sesja Rady Miejskiej w Łodzi w tej kadencji samorządowej. 18 dni później łodzianie wybierali 43 nowych radnych. Dziś już wiemy, że do Rady Miejskiej nowej kadencji dostali się m.in. Tomasz Sadzyński, Łukasz Magin, Wiesława Zewald, Marek Cieślak oraz kolejny raz John Godson.

Nowy terminal już za dziesięć miesięcy
Zewnętrzne prace konstrukcyjne na łódzkim lotnisku dobiegły końca. Teraz ekipy będą pracować nad wykończeniem obiektu wewnątrz. Pierwsi pasażerowie skorzystają z trzeciego terminalu w sierpniu przyszłego roku. Widać już cały zarys nowego budynku pasażersko-technicznego, montowane były szyby zewnętrzne (o powierzchni 3,9 tys metrów kwadratowych) oraz wykańczany był dach (o powierzchni 10 tys metrów kwadratowych). Teraz pora na przyciągniecie nowych przewoźników.

Nie będzie sylwestra z TVP 2 w Łodzi
W 2009 roku miejski sylwester wraz telewizyjną dwójką kosztował nas półtora miliona złotych. Samo ponowne założenie trakcji na placu Wolności kosztowało kilkaset tysięcy złotych. Tomasz Sadzyński poinformował, że w wyniku porozumienia z radnymi kwota 1,6 mln zł zamiast na sylwestra 2010, będzie rozdysponowana inaczej. Ponad 413 tys. zł pójdzie na pilne remonty w szkołach, a 200 tys. zł na nagrody dla pracowników MOPS.

Łódź Fabryczna będzie zamknięta jednak od września
Nie w marcu, ale dopiero we wrześniu 2011 zostanie zamknięty dla ruchu pasażerskiego dworzec Łódź Fabryczna. Ktoś sobie przypomniał, że trzeba wyremontować szlak ze stacji Łódź Kaliska przez Łódź Chojny na dworzec Łódź Widzew. Tędy będą od marca kursować pociągi do stolicy, a w przyszłości pojadą pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. To już kolejny, przekładany po raz drugi termin zamknięcia dworca przy placu Sałacińskiego. Pozostają cały czas obawy czy mega inwestycja ruszy.

Biurowce rosną jak grzyby po deszczu
Około 36 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia będzie miał kompleks biurowców, który powstaje przy Traktorowej 141/143 na Teofilowie Przemysłowym. Cały kompleks docelowo będzie składał się z czterech budynków. Każdy z nich ma mieć dziewięć pięter oraz dwie kondygnacje podziemne, gdzie znajdzie się parking. W Łodzi funkcjonuje już kilka biurowców. Między innymi Forum 76 na Piłsudskiego, Textrorial Park na Księży Młynie oraz Synergia i University Business Park na Wólczańskiej. W trakcie budowy jest biurowiec Real Office po dawnym Skórimpeksie na skrzyżowaniu Traktorowej i Aleksandrowskiej.

Trzy razy "tak" dla Platformy Obywatelskiej w regionie
Wyniki wyborów samorządowych w województwie łódzkim mówią wprost. Urząd Miasta, Rada Miejska i Sejmik Województwa Łódzkiego - we wszystkich tych organach wygrała Platforma Obywatelska

Hanna Zdanowska i Dariusz Joński powalczą ponownie 5 grudnia
Kandydatka PO - Hanna Zdanowska oraz kandydat SLD Dariusz Joński spotkają się w drugiej turze wyborów prezydenckich w Łodzi. Według sondażu TNS OBOP dla Telewizji Polskiej w Łodzi zwyciężyła kandydatka Platformy Obywatelskiej Hanna Zdanowska (33,5 proc.). Drugą pozycję zajął kandydat SLD Dariusz Joński (24,8 proc.). W pierwszej piątce znaleźli się jeszcze: kandydat Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski, kandydat Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego Włodzimierz Tomaszewski oraz bezpartyjna Zdzisława Janowska.

Strażacy z całego regionu otrzymali nowe wozy gaśnicze
Nastąpiło oficjalne przekazanie aut jednostkom Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu województwa łódzkiego. Scanie, mercedesy, renaulty, iveco czy many trafiły m. in. do jednostek w Konstantynowie Łódzkim, Rzęczycy, Ujeździe, Chechłe, Bolimowie, Gidli, Przesiadłowie, Pruszkowie, Woli Zaradzyńskiej, Sulejowie oraz Sieradzu. Łącznie było to 30 nowoczesnych wozów strażackich, choć w Łodzi pojawiło się tylko 29 aut, ponieważ jedno z nich w noc poprzedzającą uroczystość, brało udział w akcji gaśniczej.

Łodzianin nakręcił spot antydopalaczowy dla niesłyszących
Krzysztof Ostanówko szef stowarzyszenia "Cała Polska miga", nakręcił kilkunastosekundowy spot antydopalaczowy i antynarkotykowy, skierowany do osób niesłyszących. Na jego prezentacji pojawił się niesłyszący tancerz Damian Piasek - bohater spotu oraz między innymi Prezydenta Miasta Łodzi Tomasz Sadzyński, dyrektor Łódź Art Center Krzysztof Candrowicz. W jego realizacji pomogła między innymi łódzka szkoła tańca Urban Dance Zone oraz artystyczna grupa Eternity Group. Muzykę do spotu skomponował 21-letni karpaczanin Piotr Maraszek.

Na Piotrkowskiej rusztowanie przygniotło kobietę
Rusztowanie ustawione na ulicy Piotrkowskiej przy posesji nr 94 przygniotło młodą kobietę. Poszkodowana ze złamanym kręgiem, urazem głowy i potłuczeniami została przetransportowana do szpitala im. WAM. Przyczyną wypadku było prawdopodobnie zbyt słabe przymocowanie rusztowania do elewacji budynku.

Motorniczy pechowej ósemki jechał z nadmierną prędkością
Z ustaleń biegłych wynika, że zwrotnica działała prawidłowo. Nie była jednak przestawiona na wprost. Wagon, który jechał z prędkością większą niż dopuszczalna na rozjeździe, siłą rozpędu wypadł z szyn. Wtedy przejechał przez całe skrzyżowanie i uderzył w słup trakcji tramwajowej. Motorniczy, który po raz pierwszy wyjechał na miasto zginął na miejscu. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oszacowało straty na ponad pół miliona złotych.

GRUDZIEŃ 2010

Hanna Zdanowska została nowym prezydentem miasta
Po podliczeniu głosów ze wszystkich obwodów wyborczych w mieście liderem rankingu pozostała kandydatka Platformy Obywatelskiej, co z resztą było do przewidzenia. Państwowa Komisja Wyborcza podała, że Hanna Zdanowska otrzymała 60,65 proc., a Dariusz Joński 39,35 proc. Frekwencja w Łodzi wyniosła zaledwie 22,34 proc. Oznacza to, że do urn poszło niewiele ponad 120 tys. uprawnionych do głosowania mieszkańców miasta. Hanna Zdanowska została dziewiątym prezydentem miasta Łodzi.

John Abraham Godson pierwszym czarnoskórym posłem
John Abraham Godson, łódzki radny, został pierwszym w historii polskiego parlamentu czarnoskórym posłem. Godson obejmie mandat po Hannie Zdanowskiej, ponieważ jest kolejnym kandydatem na liście Platformy Obywatelskiej do Sejmu RP. Nowy parlamentarzysta zapowiedział już, że na posiedzenia będzie dojeżdżał pociągiem z Łodzi.

Zima sparaliżowała Łódź po raz kolejny
Grudzień rozpoczął się od mocnego ataku zimy. W Łodzi spadło o 20 do 35cm białego puchu, który skutecznie sparaliżował ruch w mieście do późnych godzin nocnych. Nie kursowały tramwaje, autobusy zakopywały się w śniegu , a kierowcy osobówek stali w gigantycznych korkach. ZDiT nie miał podpisanych wszystkich umów na odśnieżania poszczególnych rejonów miasta. Kilkanaście tirów, które zakopały się w śniegu zablokowało aleję Włókniarzy i Strykowską.

Od 12 grudnia nowy rozkład PKP
Na szczęście aż tak dantejskie sceny na dworcach - dotyczące zmiany rozkładu jazdy, znane z Dolnego Śląska czy Wielkopolski, w regionie łódzkim się nie powtórzyły. Przybyło nowych połączeń, a podróżujący do stolicy muszą pamiętać, że większość pociągów z Dworca Fabrycznego do stolicy będzie wyjeżdżać 31 minut po pełnej godzinie, a od marca 2011 roku pociągi będą kończyły i zaczynały bieg na dworcu Łódź Kaliska.

Poznaliśmy nazwiska nowych wiceprezydentów miasta
Hanna Zdanowska przedstawiła swoich zastępców. Ostatecznie z giełdy nazwisk potwierdziły się trzy nazwiska wiceprezydentów. Agnieszka Nowak - w magistracie odpowiadać będzie za: sprawy społeczne i kulturę. Marek Cieślak - w magistracie odpowiadać będzie za: spółki miejskie, inwestycje, rewitalizacje i rynek pracy. Paweł Paczkowski - w magistracie odpowiadać będzie za: drogi, komunikację, gospodarkę komunalną, budynki, lokale i zdrowie. Krzysztof Piątkowski - w magistracie odpowiadać będzie za: edukację, sport, rejestrację pojazdów, prawa jazdy i ochronę środowiska. Rzecznikiem Zdanowskiej została Halszka Karolewska, a jej zastępcą Magdalena Sosnowska. Obie panie były dziennikarkami TVP Łódź.

Pierwszy mlekomat w mieście
W łódzkiej Manufakturze stanął pierwszy w mieście automat do mleka o pojemności 200 litrów. Maszyna ulokowana została przy wejściu od strony ulicy Drewnowskiej, a cena litra mleka wynosi 3,5 zł. Urządzenie obsługuje farma mleczna w powiecie zgierskim.

Rodzinna tragedia na Widzewie
Na Widzewie, przy ulicy Szpitalnej 42-letni ojciec rodziny zabija 4-letnią córkę i 7-letniego syna. Morduje ich poprzez uduszenie. Jak się potem okazało, sam próbował popełnić samobójstwo. Mężczyzna, który wcześniej pracował w policji, w chwili popełniania zbrodni był pijany, miał 2 promile alkoholu we krwi. Grozi mu dożywocie.

Joanna Kluzik-Rostkowska w Łodzi
Szefowa stowarzyszenia "Polska Jest Najważniejsza" po kilku latach niepojawiania się w Łodzi, zawitała do swojego biura poselskiego. Joanna Kluzik-Rostkowska przyjechała by tworzyć lokalne struktury stowarzyszenia, a w przyszłości też partii. Między innymi z Pawłem Poncyliuszem, Elżbietą Jakubiak, Michałem Kamińskim i Adamem Bielanem założyła stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza, a teraz chce stworzyć osobną partię polityczną.

Łódź musi oddać kasę
Łódź za gapowe musi płacić. Kontrole wykazały, że nasze miasto być może będzie musiało oddać Unii Europejskie kilkanaście milionów złotych. A to w związku z nieprawidłowym wydatkowaniem środków na budowę hali wielofunkcyjnej przy alei Unii. Do zwrotu byłoby 90 mln zł. Natomiast w związku budową Łódzkiego Tramwaju Regionalnego do zwrotu może być od 5 do 7 mln a może nawet cała dotacja, czyli 103 mln zł. Urzędnicy chyba nadal zapominają, że Unia daje duże pieniądze, ale liczy też na przejrzyste korzystanie z nich.

Dyrektor Zarządu Dróg i Transportu zrezygnował
Maciej Winsche, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu zrezygnował z zajmowanego stanowiska. Wcześniej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska spotkała się z nim, aby zapoznać się z aktualną sytuacją na drogach w związku z atakiem zimy.

Straż miejska i policja zadowoleni
Dwa skutery, pudełkowóz oraz dwa nowe konie. To nabytki, jakimi może pochwalić się straż miejska. Natomiast drogówka wzbogaciła się o sześć nowych pojazdów tzw. ambulansów wypadkowych dla ogniw wypadkowych. Cztery fiaty ducato trafiły do Łodzi, po jednym otrzymał Komisariat Policji Autostradowej w Parzęczewie oraz Komenda Powiatowa w Zgierzu. W Nowym Roku przyjedzie także 10 nowych alf romeo. Trzy dostanie Komisariat Policji Autostradowej w Parzęczewie, a dwa drogówka w Łodzi oraz po jednym Komendy Powiatowe w Zgierzu, Koluszkach, Łęczycy, Kutnie i Piotrkowie Trybunalskim.

Prezes MPK został odwołany ze stanowiska
Pod koniec miesiąca ku zaskoczeniu wszystkich Rada Nadzorcza Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi, odwołała z funkcji prezesa Stanisława Galię. Objął on to stanowisko w lutym po Krzysztofie W. Ten obecnie oczekuje na proces w związku z zarzutami o ustawianie przetargów przy budowie Łódzkiego Tramwaju Regionalnego.

Konkurs "Przywróćmy blask Piotrkowskiej" rozstrzygnięty
Nagrodę w wysokości 60 tys. zł za odnowioną elewację kamienicy otrzymała wspólnota mieszkaniowa przy ul. Piotrkowskiej 149. Nagrodę w wysokości 40 tys. zł otrzymała firma za efektownie odnowione podwórze przy Piotrkowskiej 89. 5 tys. złotych za najlepiej odnowioną i urządzoną witrynę otrzymał zakład optyczny przy ul. Piotrkowskiej 27.

Czytaj także:
- Łódź. Komunikacyjne podsumowanie 2010 roku

Zobacz także fotograficzne podsumowanie roku
- Wydarzenia w Łodzi w 2010 roku - cz. 1
- Wydarzenia w Łodzi w 2010 roku - cz. 2

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto