Facebook Google+ Twitter

Łódź: Filmowe Konfrontacje Obywatelskie - "Przejmowanie fabryk" (The Take)

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2007-02-22 07:47

Zapraszamy na projekcję filmu "Przejmowanie fabryk" (The Take). Po pokazie odbędzie się dyskusja z udziałem redaktora naczelnego Magazynu “Obywatel” Remigiusza Okraski.

Kilka lat temu, dynamicznie rozwijająca się Argentyna przeżyła ekonomiczne załamanie i ogłosiła bankructwo. Cytryna Zdaniem autorów filmu winę za tę katastrofę ponosi globalny rynek. Choć kraj ciągle nie wyszedł z ekonomicznego dołka, agenda światowej organizacji handlu IMF, ponownie domaga się, skrojonych do swoich potrzeb, reform ekonomicznych.
Znana amerykańska publicystka Naomi Klein, autorka "No Logo" - biblii antyglobalistów, oraz kanadyjski dokumentalista Avi Lewis, wybierają się w podróż po opuszczonych ośrodkach przemysłowych Argentyny. Okazało się, że zwolnieni z nierentownych zakładów robotnicy organizują się i, na własne ryzyko, przejmują "swoje" dawne fabryki. Sprzeciwiają się dalszej "restrukturyzacji" zadłużonych zakładów, wypracowują nowe, zbiorowe zasady ich zarządzania i toczą sądowe pojedynki z byłymi właścicielami.
Film przedstawia Argentynę z perspektywy zwykłych ludzi, zjednoczonych zbiorowym zrywem, którego fala przetoczyła się przez cały kraj. W tle opisywanych wydarzeń rozgrywa się kampania prezydencka, w której udział bierze liczący na reelekcję, dotychczasowy prezydent Carlos Menem. Dla jednych jest on nadzieją, dla innych synonimem zmian, które załamały gospodarkę Argentyny.

Argentyna, Kanada 2004; 87 min.
Cytryna
Łódź Zachodnia 81/83
Dziś godz. 18:30

Projekcje organizowane są przez Instytut Spraw Obywatelskich przy współpracy Fundacji na rzecz Kultury Żywej “Białe Gawrony”. Impreza została objęta patronatem medialnym przez magazyn “Obywatel” oraz Obywatelską Agencję Informacyjną.
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.