Facebook Google+ Twitter

Łódź: Graffiti na autobusie MPK

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2006-10-10 07:34

Grafitti, które jeszcze do niedawna było traktowane jak chuligański wybryk, wchodzi na salony sztuki. Łódź jako jedno z pierwszych miast w Polsce pozwoliło, by grafficiarze legalnie malowali na wyznaczonych do tego ścianach i autobusach.

fot. Express Illustrowanyfot. Express IllustrowanyWczoraj z zajezdni autobusowej Nowe Sady wyjechał na trasę kolejny pomalowany graffiti autobus. Ma on reklamować festiwal "W rytmach łódzkich ulic", który od 13 do 15 października będzie się odbywał w pasażu Schillera, przy centrum handlowym M1 oraz w kilku łódzkich klubach. W ramach festiwalu będzie można obejrzeć pokazy break dance, hip-hop, salsę i capoeirę.

– Przemalowanie autobusu zajęło trzem osobom półtora dnia. Zużyliśmy na to 40 puszek lakieru – mówi Dawid Chronowski, jeden ze współautorów dzieła.

fot. Express Ilustrowanyfot. Express IllustrowanyGrafficiarski autobus wczoraj jeździł na trasie linii 77. Jest to jeden z bardziej wysłużonych pojazdów MPK (rocznik 1989). To już drugi ikarus pomalowany graffiti. Pierwszy był malowany na wiosnę podczas festiwalu "Meeting of Style".

W najbliższy weekend malowana będzie także ściana kina "Cytryna". Graffiti, które tam powstanie, będzie miało powierzchnię 152 m kw.

– Graffiti stało się pełnoprawną gałęzią sztuki. Oczywiście pod warunkiem, że jest wykonane poprawnie technicznie i właściwie zakomponowane – mówi prof. Jerzy Stanecki z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. – Coraz więcej szkół plastycznych uczy profesjonalnego wykonywania graffiti. A promowanie tej formy sztuki na autobusach wpisuje się w obecne już w Europie Zachodniej ruchome muzea sztuki nowoczesnej w autokarach.

(msm) – Express Ilustrowany

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 20.10.2006 19:05

jestem jak najbardziej za! świetna inicjatywa... sama jestem z Łodzi, i przyznam, że miło popatrzeć, na taki 'wesoły autobus' przejeżdżający nieopodal... ;) graffitti na ścianach - także popieram, lecz tylko takie, które coś przedstawiają, stanowią właśnie jakąś formę sztuki, a nie jedynie bezwartościowe bazgroły...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że to znakomity pomysł! Trzeba pokazać, że Łódź to nie tylko szare, smutne miasto-to miasto kolorowe i tętniące życiem! Pora zmienić wizerunek maszego miasta w Polsce!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomysł, aby wpuścic grafficiarzy na mury (legalnie) nie ejst nowy, ale być może że pojazdy z g. to istotnie nowość. A drugi pomysł jest też dobry - niech malują stare autobusy, które kwalifikują się do odmalownia. Ale farbe powinni dostać od MPK albo po połowie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.