Facebook Google+ Twitter

Łódź: Graffiti na autobusie MPK

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2006-10-10 07:34

Grafitti, które jeszcze do niedawna było traktowane jak chuligański wybryk, wchodzi na salony sztuki. Łódź jako jedno z pierwszych miast w Polsce pozwoliło, by grafficiarze legalnie malowali na wyznaczonych do tego ścianach i autobusach.

fot. Express Illustrowanyfot. Express IllustrowanyWczoraj z zajezdni autobusowej Nowe Sady wyjechał na trasę kolejny pomalowany graffiti autobus. Ma on reklamować festiwal "W rytmach łódzkich ulic", który od 13 do 15 października będzie się odbywał w pasażu Schillera, przy centrum handlowym M1 oraz w kilku łódzkich klubach. W ramach festiwalu będzie można obejrzeć pokazy break dance, hip-hop, salsę i capoeirę.

– Przemalowanie autobusu zajęło trzem osobom półtora dnia. Zużyliśmy na to 40 puszek lakieru – mówi Dawid Chronowski, jeden ze współautorów dzieła.

fot. Express Ilustrowanyfot. Express IllustrowanyGrafficiarski autobus wczoraj jeździł na trasie linii 77. Jest to jeden z bardziej wysłużonych pojazdów MPK (rocznik 1989). To już drugi ikarus pomalowany graffiti. Pierwszy był malowany na wiosnę podczas festiwalu "Meeting of Style".

W najbliższy weekend malowana będzie także ściana kina "Cytryna". Graffiti, które tam powstanie, będzie miało powierzchnię 152 m kw.

– Graffiti stało się pełnoprawną gałęzią sztuki. Oczywiście pod warunkiem, że jest wykonane poprawnie technicznie i właściwie zakomponowane – mówi prof. Jerzy Stanecki z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. – Coraz więcej szkół plastycznych uczy profesjonalnego wykonywania graffiti. A promowanie tej formy sztuki na autobusach wpisuje się w obecne już w Europie Zachodniej ruchome muzea sztuki nowoczesnej w autokarach.

(msm) – Express Ilustrowany

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 20.10.2006 19:05

jestem jak najbardziej za! świetna inicjatywa... sama jestem z Łodzi, i przyznam, że miło popatrzeć, na taki 'wesoły autobus' przejeżdżający nieopodal... ;) graffitti na ścianach - także popieram, lecz tylko takie, które coś przedstawiają, stanowią właśnie jakąś formę sztuki, a nie jedynie bezwartościowe bazgroły...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że to znakomity pomysł! Trzeba pokazać, że Łódź to nie tylko szare, smutne miasto-to miasto kolorowe i tętniące życiem! Pora zmienić wizerunek maszego miasta w Polsce!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomysł, aby wpuścic grafficiarzy na mury (legalnie) nie ejst nowy, ale być może że pojazdy z g. to istotnie nowość. A drugi pomysł jest też dobry - niech malują stare autobusy, które kwalifikują się do odmalownia. Ale farbe powinni dostać od MPK albo po połowie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.