Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28768 miejsce

Łódź. Kąpiele błotne leczą przestrzeń miejską

Jak wiadomo, kąpiele w błocie mają właściwości lecznicze. Mało kto jednak wiedział, że mogą przywracać wzrok, w dodatku innym osobom, niż wykąpane. I w ten sposób ekipa rządząca Łodzią przestała być ślepa na los okolic pałacu Poznańskiego.

Krajobraz bagienny w Parku Staromiejskim / Fot. Marek Jurkiewicz Skrzyżowanie ulic Ogrodowej i Zachodniej. Południowo-wschodni narożnik jest miejscem, gdzie zaczyna się ciągnąca się przez kilka przecznic "ściana płaczu", powstałej po wyburzeniu frontów i oficyn przed wielu laty. Drugi z narożników jest zarazem narożnikiem Parku Staromiejskiego, przez który przebiega droga ze Starego Miasta do Manufaktury. Droga ta po spadnięciu co większego deszczu jest kompletnie zalana, a czasem tworzą się - jak widać na zdjęciu obok - istne grzęzawiska, dzięki czemu możemy się poczuć jak wśród bagien Biebrzy.

Po zachodniej stronie skrzyżowania mamy z kolei dwa miejsca nieco ze sobą kontrastujące. Z jednej strony spotkać można rozległe klepisko, po spadnięciu deszczu zamieniające się w bagno nie gorsze od tego w parku po przekątnej skrzyżowania, a do kompletu mamy prymitywny parking i murek okupowany przez lumpów. Po drugiej stronie ulicy znajduje się natomiast główna atrakcja turystyczna miasta - pałac Izraela Poznańskiego wraz z Centrum Handlowym "Manufaktura", znajdującym się na terenie jego zakładów.

Rynek Manufaktury. Chwilowo pusty, ale zazwyczaj tętni życiem. / Fot. Punkt dla Łodzi "Manufakturę" otwarto do użytku latem 2006 roku, po zaledwie 3 latach budowy. Olbrzymi mall jest jedynym nowym budynkiem pośrodku odnowionych fabryk. Na terenie Centrum można spotkać nie tylko restauracje, sklepy i punkty usługowe - działają tam również: Eksperymentarium dla dzieci i młodzieży, akwarium, kino wielosalowe, Muzeum Fabryki Poznańskiego, punkt informacji turystycznej, a nawet Muzeum Sztuki Współczesnej "MS2" i niezależny, prywatny Teatr Mały.

Ma wreszcie to, czego dotychczas Łodzi tak bardzo brakowało, czyli rynek miejski, przestronny plac, będący miejscem spotkań i organizacji imprez. W dawnej przędzalni otwarto czterogwiazdkowy hotel "Andel's", który wobec fiaska innych, luksusowohotelowych inwestycji jest jedynym takim obiektem w mieście, a więc zamożni turyści nie mają większego wyboru.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

llbthdepkdi
  • llbthdepkdi
  • 13.07.2011 20:59

M64a0x <a href="http://yfkykvehtxyr.com/">yfkykvehtxyr</a>, [url=http://xcbiuqxylorm.com/]xcbiuqxylorm[/url], [link=http://ngegovbwjtuy.com/]ngegovbwjtuy[/link], http://uoofdafzvcmy.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miałem napisać o tych rzekomych "planach" artykuł, ale to raczej temat typowo lokalny. Kolejni prezydenci i architekt miasta od lat mamią mieszkańców różnymi projektami tego i wielu podobnych miejsc. W tym przypadku przeprowadzono konkurs "U źródeł Piotrkowskiej", który miał być dowodem architekta miasta na nadchodzące zmiany. Wyłoniono najlepsze projekty, po czym przewodniczący komisji konkursowej stwierdził, że "To jedynie konkurs studyjny. Może prace zainteresują jakiegoś inwestora. W przeciwnym razie trafią do archiwum."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry pomysł,żeby zwrócić uwagę władz miasta.Kiedyś w tym miejscu była stacja benzynowa i regularny parking.Manufakturę odrestaurowali Francuzi,a otoczenie wokół manufaktury zostało do zagospodarowania miastu.Pewnie mają jakieś plany w związku z tym terenem,tylko,jak to u nas -sprawa czeka na swoją kolej w szufladach urzędniczych biurek.5.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry temat pokazujący siłę lokalnych inicjatyw. Mądrość zwykłych mieszkańców wygrywa z machiną urzędniczą.
Jak widać najważniejsza jest forma zwrócenia uwagi. Założę się, że gdyby sprawę prowadzono według utartego wzorca, czyli pisanie pism protestujących do urzędów, listów i skarg do gazet to niewiele by zdziałano, bo machina w większości przypadków uodporniła się na te formy.
Tymczasem mieszkańcy wymyślili prosta, lecz niebywale skuteczną i nośną medialnie akcję, która trafiła do większości TV i radio news.I OBUDZIŁA WŁADZE !!!!!

BRAWO POMYSŁODAWCY, ORGANIZATORZY i UCZESTNICY !!! BRAWO ŁODZIANIE !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.