Facebook Google+ Twitter

Łódź. Komunikacyjne podsumowanie 2010 roku

Wykolejone tramwaje, nowe autobusy, wakacyjne zmiany tras czy konsultacje społeczne ws. komunikacji. Jednym słowem tym żyła "komunikacyjna" Łódź przez miniony 2010 rok. Oto najważniejsze i najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy w obszarze transportu publicznego, które wybrałem.

STYCZEŃ 2010


Styczeń 2010 / Fot. Daniel Siwak> Kosmiczny montaż trakcji na placu Wolności
Po wielkim sylwestrze miejskim transmitowanym przez TVP2 przyszedł czas na powrót do rzeczywistości. Rzeczywistości trochę kosztownej, bo po demontażu wielkiej sceny, która zasłoniła nawet Tadeusza, trzeba było z powrotem zamontować trakcję tramwajową na całym placu. Przez 10 dni nowego roku nie kursowały w tamtym rejonie ani tramwaje, ani autobusy. Koszt to tylko 400 tys. złotych. Tylko... Przy okazji MPK poszło po rozum do głowy i od razu wymieniło zniszczone skręty w plac Wolności.

> Na linii P znów temperatura (wściekłości) wysoka
Tym co już nie pamiętają przypominam, że linia P była jedyną w Polsce tramwajową linią komercyjną. To znaczy, że obsługiwał ją łódzki przewoźnik, który emitował bilety czerpiąc z nich zyski. Pabianice z niechęcią dokładały się do ulgowych przejazdów, a Ksawerów chyba w ogóle tego nie robił. Dzięki nowej umowie między Urzędem Miasta w Pabianicach i łódzkim MPK, w tramwajach linii P, kursujących między Łodzią i Pabianicami, przestały obowiązywać bilety ulgowe. Pabianice dopłacały do biletów ulgowych 45 tysięcy złotych miesięcznie, ale dla prezydenta Pabianic Zbigniewa Dychto to było za dużo. Od stycznia ta kwota zmalała do 34 tys. złotych. Resztę musieli więc pokryć sami podróżni płacąc za normalne bilety.

> Ikarusy powoli znikają z łódzkich ulic
Osiemnaście wysłużonych przegubowych Ikarusów zniknie do końca roku z łódzkich ulic. Te, które zostały zmodernizowane pojeżdżą jeszcze jakiś czas. Magia tych autobusów polegała na tym, że kierowcy je lubili bo są wytrzymałe na dziurawych łódzkich ulicach. Pasażerowie darzyli je mniejszą miłością bo wsiadanie po dwóch stopniach to był czasem karkołomny wyczyn, a i zimą za ciepło w nich nie było. Po Łodzi kursuje już od dwóch lat m.in. ponad 60 nowych Solarisów Urbiono 18 oraz od kilku miesięcy 25 Mercedesów Conecto.

> Pasażerowie utorowali sobie drogę "na popych"
Zima to pora roku nie lubiana nie tylko przez kierowców, ale także i przez pasażerów, szczególnie tramwajów. Nie ma zimowego dnia, kiedy nie dochodzi do zatrzymań z powodu złego parkowania aut przy torowisku. Pewnego styczniowego przedpołudnia zdenerwowani pasażerowie linii 43 nie chcieli czekać na niezdyscyplinowanego kierowcę opla. Wzięli sprawy w swoje ręce i własnymi siłami przesunęli zawalidrogę na chodnik. Pytanie kto w tej sytuacji jest tak naprawdę winny? Kierowca, dozorca posesji czy pługi zgarniające śnieg na chodnik?

> Prezes MPK Krzysztof W. dostał zarzuty
Prezes łódzkiego MPK Krzysztof W. i członek rady nadzorczej Jarosław M. prawdopodobnie zażądali miliona złotych łapówki od osób związanych z budową Łódzkiego Tramwaju Regionalnego. Wiadomo, że sprawa szefów MPK jest powiązana ze śledztwem w sprawie niegospodarności, w związku z przetargiem na budowę Łódzkiego Tramwaju Regionalnego. Krzysztof W. został zatrzymany 20 stycznia na terenie spółki. Nikt poza najbliższymi współpracownikami W. nie wiedział, że Centralne Biuro Antykorupcyjne przyjechało na Tramwajową. W tym samym czasie funkcjonariusze w Krakowie zapukali do drzwi Jarosława M. Całkowity koszt budowy Łódzkiego Tramwaju Regionalnego wyceniono na 442 mln zł. Zrealizowano tylko łódzki etap projektu, który pochłonął 281 mln zł., w tym dotacja unijna wyniosła 103 mln zł. Kiedy i czy w ogóle ŁTR dojedzie do Pabianic i Zgierza? nie wiadomo...

> Autobus po karambolu uderzył w drzewo
Osoby, które podróżowały autobusem MPK linii 64 na ulicy Janosika, mogą mówić o wielkim szczęściu. Najpierw na tej ulicy zderzyło się kilka aut osobowych a pojazd pasażerski, który wpadł w karambol wylądował na drzewie. Poszkodowanych było kilku pasażerów w tym uczniowie jednej z bałuckich szkół podstawowych. Sprawca wypadku nie doznał obrażeń, był trzeźwy. W stosunku do niego zostało wszczęte postępowanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.