Facebook Google+ Twitter

Łódź: „Kropiwnicka” rozprawa

W Sądzie Okręgowym w Łodzi, dziś rano, 13 stycznia o godz. 9.00, miała miejsce rozprawa, w której Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi, występował przeciwko łódzkiemu SLD oraz jego członkowi, Dariuszowi Jońskiemu.

Rozprawa dotyczyła podawania przez SLD nieprawdziwych, zdaniem Kropiwnickiego, informacji w „Gazecie referendalnej” oraz przez Dariusza Jońskiego, radnego SLD, w jednej z audycji radiowych. (Czytaj także: Kropiwnicki złożył pozew przeciw SLD).

Nieprawdziwe, zdaniem Kropiwnickiego, informacje zawarte w "Gazecie referendalnej" dotyczyły kosztów poniesionych przez miasto Łódź w związku: z budową fontanny przed Teatrem Wielkim, ilością pieniędzy wydanych przez prezydenta na wyjazdy zagraniczne, czy też powstaniem nowoczesnej hali "Atlas", a przez to zaniedbaniem modernizacji i budowy innych obiektów sportowych w Łodzi.

Rozprawa rozpoczęła się od rozstrzygnięcia kwestii formalnej, właściwej konstrukcji pozwu. Prezydent Łodzi pozywał łódzkie SLD oraz Dariusza Jońskiego posługując się jednym wnioskiem. Zdaniem adwokata SLD, pozew został źle sformułowany, gdyż w jednym wniosku nie mogą być pozwane dwa podmioty, tj. SLD i Dariusz Joński. Postanowieniem sądu, który przychylił się do wniosku adwokata SLD, pozwany mógł być tylko jeden podmiot, nie dwa. Pozew zatem został skierowany przeciwko SLD.

W efekcie, trwająca 45 minut, rozprawa, zakończyła się problemem, czy SLD, będąca partią polityczną, może odpowiadać przed sądem. Zdaniem adwokata, SLD nie może odpowiadać przed sądem, m.in. za działania referendalne, ponieważ nie jest podmiotem posiadającym zdolność do czynności prawnych. Z kolei adwokat Kropiwnickiego odpowiadał, że jeżeli prawo pozwoliło na zorganizowanie SLD referendum, to jednocześnie prawo powinno pozwalać na pozwanie partii do odpowiedzialności przed sądem.

Na sali rozpraw byli obecni radni łódzkiego SLD, w tym Dariusz Joński, natomiast prezydenta Kropiwnickiego, reprezentował adwokat, dr Rafał Kasprzyk.

Dalszy ciąg rozprawy jutro, 14 stycznia, w Sądzie Okręgowym w Łodzi, przy Placu Dąbrowskiego 5, o godz. 11.00.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.