Facebook Google+ Twitter

Łódź: kultowe kino kwaśnych filmów znów działa

Nie było szampana, długich przemówień ani fajerwerków. Otwarcie starego Kina Cytryna w nowej siedzibie przy Pomorskiej 39/41 odbyło się w iście filmowym stylu. Pokazem składającym się z trzech projekcji.

Stara siedziba Kina Cytryna przy ulicy Zachodniej 81/83 (po lewej) oraz nowa otwarta 31 października 2009 roku przy ulicy Pomorskiej 39/41 (po prawej). / Fot. Daniel SiwakO problemach łódzkiego Kina Cytryna na łamach serwisu Wiadomości24.pl pisałem tuż przed zakończeniem wakacji, w sierpniu tego roku. Firma CFI, właściciel budynku przy ulicy Zachodniej 81/83 mimo pertraktacji z Kaktoosem nie chciała zgodzić się na obniżenie opłat. Cytrynie od 1 października groziło zniknięcie z kulturalnej mapy Łodzi. Szansą na przetrwanie miał być budynek dawnego kina "Tatry" przy ulicy Sienkiewicza 40, ale przetarg na jego wynajęcie długo się nie rozpoczynał.

Z pomocą przyszedł Uniwersytet Łódzki. 30 września tego roku rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Włodzimierz Nykiel, Wojciech Augustyniak oraz Alan Siedlecki podpisali list intencyjny w sprawie powołania Centrum Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. W ostatni dzień października nowe-stare Kino Cytryna rozpoczęło ponownie swoją kulturalną działalność.

Pierwsza projekcja sobotniego wieczoru to film "Gabinet doktora Caligari". / Fot. Daniel SiwakA rozpoczęło dość nietypowo, bo filmowym wieczorem Halloween. - Coś, co wydawało się niemożliwe, teraz stało się możliwe - powiedział podczas uroczystego otwarcia dr Rafał Majda, kanclerz Uniwersytetu Łódzkiego.

Po krótkich przemówieniach, kilka minut po 20 rozpoczęła się projekcja filmu "Gabinet doktora Caligari", do którego muzykę na żywo wykonywał rockowy zespół "The Washing Machine". Po 22 wyświetlono horror "Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną", a po 24 "Deadgirl" w reżyserii Gadi Harel i Marcela Sarmiento. Imprezie towarzyszy wystawa plakatów "Kino Grozy" przygotowana przez Muzeum Kinematografii.

Od poniedziałku kino rozpoczyna codzienną pracę i pokazywanie filmów z bieżącego repertuaru. A w nim między innymi: "Przerwane objęcia", "Enen" i do "Cztery razy sztuka".

- Posłuchaj: 01:03. Wojciech Augustyniak, współwłaściciel Kina Cytryna opowiada o nowej siedzibie i planach na przyszłość.
Nowa sala Kina Cytryna po dawnych Łódzkich Zakładach Kinotechnicznych "PREXER". Na zdjęciu tuż przed przyjęciem pierwszych widzów. / Fot. Daniel SiwakProjektor kinowy wyprodukowany przez Łódzkie Zakłady Kinotechniczne "PREXER" znajduje się nadal na wyposażeniu sali. / Fot. Daniel SiwakTakie motywy ozdobnicze można zobaczyć na ścianie przy schodach prowadzących do sali kinowej. Ślady czasów PRL-u dodają nowej siedzibie oryginalnego klimatu. / Fot. Daniel Siwak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dobry tekst, dowiedziałam się wiele nowych rzeczy. Powodzenia w nowym miejscu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawie przygotowana relacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.