Facebook Google+ Twitter

Łódź "kulturalna" - podsumowanie roku 2009

Współautorzy: Wojciech Bogusławski

Festiwal "Plus Camerimage", koncerty - Placido Domingo i Electric Light Orchestra - to zdaniem czytelników serwisu Wiadomości24.pl najważniejsze wydarzenia kulturalne ubiegłego roku.

Łódzki Subiektywny Kalendarz Kulturalny / Fot. Anna KorzonW kategorii "Koncert muzyki klasycznej" bezapelacyjnie zwyciężył czerwcowy koncert wielkiego tenora - Placido Domingo, zdobywając ponad 50% głosów. Tuż za nim uplasowały się: seans "Odysei Kosmicznej", z muzyką na żywo w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej, oraz koncert Midori Goto.

Niekwestionowanym zwycięzcą wśród koncertów muzyki współczesnej został grudniowy występ Electric Light Orchestra w Atlas Arenie. Zdobył aż 30% głosów czytelników. Drugie i trzecie miejsce zajęły z równą ilością głosów: koncerty dj'ów w ramach festiwalu Soundedit i występ Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa w klubie Stereo Krogs.

Najważniejszymi wystawami ubiegłego roku zostały:
- "Rekapitulacja 2009" w Muzeum Sztuki ("Ausstellung Laibach Kunst"),
- "Monotypie" Henryka Płóciennika (Miejska Galeria Sztuki),
- "Tajemniczy świat Chasydów" (Muzeum Historii Miasta Łodzi).

Nie jest zaskoczeniem, iż najważniejszym spektaklem teatralnym okrzyknięto przedstawienie Teatru Jaracza. W czołówce nie znalazły się jednak ani "Zszywanie", ani "Rowerzyści", lecz "Made in China" M.O'Rowe'a. Drugie miejsce zajeło "Metro" J.Józefowicza wystawione w grudniu w Atlas Arenie. Miejsce trzecie, po wielu bojach, wywalczył Teatr Muzyczny i spektakl "All That Jazz Between Us".

Ostatnia, równie ważna kategoria, poświęcona została imprezom wymykającym się wszelkim ramom i stanowiącym zachętę dla gości spoza Łodzi. I tu, zdobywając ponad połowę głosów, zwyciężył "czarny koń" - Festiwal "Plus Camerimage". Daleko za nim uplasował się m.in. Festiwal Dialogu Czterech Kultur i Pepsi Vena Music Festival.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mam nadzieję że Pan Kropa nareszcie sobie pojedzie tam gdzie jest mu najlepiej , a z wydarzeniami kulturalnymi w Łodzi faktycznie w tym roku troszkę lepiej ale... Festiwal czterech kultur ponownie zniknął z ulic. Całe szczęście ze mieszka tu ks. Waldemar Sondka i to jego uważam za najważniejszego animatora kultury w Łodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łódzki0 Subiektywny Kalendarz Kulturalny śledziłem co miesiąc, a ankieta wypełniona :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.