Facebook Google+ Twitter

Łódź: Kwaśny koniec kina Cytryna?

Czy dni łódzkiej Cytryny są już policzone? Możliwe, że tak. Jeżeli kino szybko nie znajdzie nowego budynku już w październiku zniknie z kulturalnej mapy Łodzi.

Kino Cytryna niezmiennie od 12 lat mieści się w budynku przy ulicy Zachodniej 81/83. / Fot. Daniel SiwakHistoria kina Cytryna sięga 1954 roku. Wtedy w tym samym budynku, gdzie obecnie jest kino, do 1989 roku działał Studencki Teatr Satyry Cytryna. Teatr założony i prowadzony był przez Zrzeszenie Studentów Polskich przy Akademii Medycznej w Łodzi. Grali w nim oczywiście amatorzy, czyli ówcześni studenci.

Dopiero w 1997 roku powstało kino z prawdziwego zdarzenia pod nazwą "Cytryna". Niektórzy łodzianie pamiętają, że nazywane było niegdyś, chyba bardziej humorystycznie, „kinem kwaśnych filmów". Od 2007 roku Kino Cytryna prowadzi firma Kaktoos, która odkupiła je od jego wieloletniego szefa Zbigniewa Sieńczewskiego. Od kilka lat sala kinowa przy ulicy Zachodniej należy do Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych.

Kwaśny koniec kina Cytryna?


Niestety, prócz walorów artystycznych, do głosu zaczęły dochodzić także czynniki finansowe. Firma CFI, właściciel budynku przy ulicy Zachodniej 81/83 mimo pertraktacji z Kaktoosem nie chce zgodzić się na obniżenie opłat. Sam miesięczny czynsz wynosi ponad 6,5 tys. zł, a w sezonie grzewczym ta opłata wzrasta nawet do 12 tys. zł.

- Musimy opuścić budynek do 30 września. Nie ma szans na porozumienie z właścicielem w sprawie obniżenia czynszu - powiedział serwisowi Wiadomości24.pl Wojciech Augustyniak, współwłaściciel Kina Cytryna. Na pytanie czy może dojść do całkowitej likwidacji "Cytryny", Augustyniak nie pozostawia wątpliwości. - Może dojść do takiej sytuacji i Kino Cytryna przestanie istnieć.

Wiele osób, które przychodzą do "Cytryny" bardzo chwali sobie atmosferę tam panującą. Prócz seansów filmowych odbywają się także koncerty, występy teatralne czy wystawy artystyczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Słona cena za cytrynę - szkoda. Zawsze boli gdy instytucja kulturalna ulega prozie życia. Ja ostatnio miałem przyjemność robić relację z krakowskiego Kinoteatru Uciecha, który od niedawna powraca do swej dawnej funkcji zgodnej z nazwą. Do niedawna panoszyła się tam dyskoteka. Widok był potworny. Ale takie odrodzenie sprawia, że pozytywnie zerkam w przyszłość. Skoro potrafimy wypędzić "kupców" z jednej "świątyni" sztuki, to jest nadzieja również dla pozostałych. 5+ za materiał

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst prawdziwie obywatelski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Katowicach szykuje się koniec Światowida, najstarszego i - wg mnie - najlepszego kina na Śląsku. Powód? Toż samo. Brak klienteli środków. Władze miasta odmówiły dofinansowywania tej instytucji z powodu braku jej "wydajności". Jeszcze kilka lat i wylądujemy na pustyni Heliosów, Cinema City itp....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.