Facebook Google+ Twitter

Łódź Maraton w 5 aktach

W niedzielę, 15 kwietnia 2012 roku, ponad 2000 biegaczy stanęło na linii startu maratonu w Łodzi. Część aby ukończyć Adidas 10k run - bieg na 10 km. Pozostali zmierzyli się z królewskim dystansem 42,195 km, w ósmym już Łódź Maratonie.

Logo / Fot. Piotr MayAkt pierwszy: Historycznie

Maraton w Łodzi przeżył sporo perturbacji. Jego pierwsza odsłona miała miejsce w 2004 roku i przez 6 kolejnych lat Łodzianie mogli cieszyć się ze swojego maratonu. Jednak w 2010 roku zabrakło sponsora, a może chęci samorządowców i gdy w całej Polsce biegi przeżywały rozkwit, Łódź była białą plamą na mapie biegowej Polski. Dopiero gdy łodzianie wybrali nową panią prezydent coś się ruszyło. Hanna Zdanowska postawiła na promocję miasta poprzez organizację maratonu. W decyzji na pewno pomógł jej mąż: maratończyk i nowy sponsor reprezentowany przez Jacka Szwajcowkiego. O ile w roku 2011 trasa maratonu była dość monotonna a jedyną atrakcją dla biegaczy była ulica Piotrkowska, o tyle w tym roku trasa przebiegała ulicami centrum i była bardzo ciekawa i kolorowa.

Akt drugi: Statystycznie

Wystartowało ponad 2000 biegaczy z 20 krajów. Wypili 16 000 litrów wody, 5500 litrów napojów izotonicznych. Zużyli 72 000 kubeczków jednorazowych, zjedli 900 kg bananów i 500 kg pomarańczy. We wszystkich kategoriach wręczonych zostało 106 pucharów. Trasę zabezpieczało 600 barierek i 500 wolontariuszy. Rozciągnięto 13 km taśmy do wyznaczania trasy. Biegaczy masowało 46 masażystów. W Atlas Arenie rozłożono 320 metrów kwadratowych wykładziny. 200 000 zł wynosiła pula nagród.Łódź Maraton / Fot. Regina May

Akt trzeci: Organizacyjnie

Organizatorzy Łódź Maraton podchodzą do tematu bardzo profesjonalnie, a organizacja imprezy stała na najwyższym poziomie. Mieszkańcy Łodzi już od miesiąca byli informowani o przebiegu trasy, żeby mogli w spokoju przygotować się na utrudnienia w ruchu, które zawsze powstają, gdy połowa miasta zostaje zablokowana przez maratończyków. Biuro zawodów i meta usytuowane w atrakcyjnej hali sportowej to niewątpliwie wyjątek w polskich maratonach. Trasa przebiegała obok atrakcji miasta, przez główne ulice. Na całej trasie rozstawione były zespoły muzyczne, zorganizowane i niezorganizowane grupy kibiców, a nawet chór. Punktów żywieniowych było więcej niż w innych tego typu imprezach. Do dyspozycji biegacze mieli wodę, napoje izotoniczne, banany i pomarańcze. Wolontariusze dzielnie radzili sobie z podawaniem napoi.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Awo
  • Awo
  • 18.04.2012 14:36

Tak, taki bieg musi się odbywać w centrum miasta. To jest promocja miasta!!! To są również konkretne pieniądze dla miasta i jego mieszkańców. W Lesie Łagiewnickim są też organizowane biegi (na jesieni Maraton Szakala) - jednak to nie jest miejsce dla Maratonu Łódzkiego. Organizator w temacie informowania o maratonie zrobił bardzo dużo - więcej, niż było to realizowane do tej pory w innych miastach... Myślę, że po kilku edycjach ze stałym terminem będziemy świadomi (podobnie jak w Berlinie, Paryżu, Londynie, Pradze,...), że jest taki dzień w mieście, w którym "Łódź biegnie" i przyłączymy się do tego w sposób aktywny (biegnąc lub też kibicując) lub też pasywny (trzymając kciuki), a nie będziemy złorzeczyć, że to skandal, brak poszanowania, wyzywać biegaczy od..., etc. Czy można coś poprawić?... Zawsze można:-). Jednak na początek warto docenić to, co zostało już zrobione. Warto:-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
Igawod
  • Igawod
  • 18.04.2012 07:20

Panie Jazon - jak ktoś zaczyna wypowiedz od określania kogoś burakiem to jego wypowiedzi traci sens. Rozumie, ze jako warszawiak masz w sobie wyższość. Więcej z twojego tekstu nie wynika. zarozumialstwo stołeczne..ot co...
Nikt nie powiedział, ze nie chcemy maratonu. Nie zamknęli 3 ulic, ale kilkadziesiąt. Jak nie wiesz o czym mówisz to nie wypowiadaj się. Nikt poza nami nie narzekał? to poczytaj wypowiedzi Łodzian w gazetach i ocenę organizacji. Szkoda słów na przepychanki słowne taka metoda jak twoja

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jazon
  • Jazon
  • 17.04.2012 10:32

Ale z was Buraki!!! Jak wszyscy widzieli tablice, że będzie bieg to trzeba było sprawdzić sobie przebieg trasy i jakie z tego wynikają ograniczenia w ruchu. I nie zwalaj winę na organizatorów i policję, że karetki nie miały jak jeździć bo sam widziałem jak jedna jechała po trasie maratonu i ani jednej stojącej w korku. Byłem w wielu miastach na maratonie i nawet w Warszawie gdzie jest kilkanaście razy więcej samochodów niż w Łodzi nikt tak nie narzeka jak WY bo były 3 ulice zamknięte - wielka tragedia!!! Jak chcesz zobaczyć ciasne miasto to zapraszam do Warszawy, wtedy porozmawiamy. Według mnie Łudź Maraton jest jednym z lepiej zorganizowanych maratonów w polsce. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rurmistrz
  • Rurmistrz
  • 17.04.2012 09:12

Łagiewniki to jeden z największych kompleksów leśnych w obrębie miasta w Europie - czy to za mało miejsca?
Czas na zmianę władzy, za takie lekceważące podejście do społeczeństwa. To ewidentny przejaw arogancji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Igawdo
  • Igawdo
  • 17.04.2012 07:58

Chyba psiałeś o tym maratonie siedząc w Poznaniu. To co działo się na łódzkich ulicach w niedziele było skandalem. Zero informacji. Odcinek, które zazwyczaj pokonuje się samochodem w 15 minut, pokonywano w 2 godziny. Nawet ;policja nie umiała udzielić odpowiedzi jak wyjechać, objechać itd. Wystarczyło zajrzeć do prasy łódzkiej, które obszernie o tym pisała. Zablokowali miasto. Zła organizacja. Chaos. Warto coś pisząc mieć o tym wiedzę. Jak biegłeś to nie widziałeś stojących tramwajów, autobusów. Nawet karetki pogotowia nie miały orientacji jakie zmiany dokonano - bo organizator nie powiadomił pogotowia o zmianach. Tak na ulicach od miesiąca widziały na słupach małe tabliczki, że 15 kwietnia będzie bieg. I na tym koniec. Łodzianie chcą aby kolejny bieg "wyrzucony" został poza centrum Łodzi. Czy taki bieg musi faktycznie odbywać się w centrum ciasnego miasta?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.