Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15428 miejsce

Łódź. Maria Dębska z Grand Prix festiwalu szkół teatralnych

W Łodzi zakończył się w niedzielę 15 maja 2016 roku 34. Festiwal Szkół Teatralnych. Widzowie zobaczyli 12 spektakli dyplomowych z czterech uczelni kształcących aktorów. Wraz z jurorami nagrodzili najlepszych.

Odbywający się od 1983 roku w Łodzi przegląd spektakli dyplomowych szkół teatralnych w Warszawie, Krakowie (z filią we Wrocławiu) oraz Łodzi jest jedyną w swoim rodzaju możliwością konfrontacji wchodzących w świat profesjonalnego teatru i filmu młodych adeptów niełatwego zawodu aktorskiego. Zdarza się, iż nagroda na Festiwalu Szkół Teatralnych, na którym bywają reżyserzy i dyrektorzy teatrów, jest przepustką do angażu w teatrze (tak się stało na przykład z laureatką Grand Prix ubiegłorocznego festiwalu, Barbarą Wypych, która obecnie jest etatową aktorką warszawskiego Teatru Współczesnego).

Maria Dębska jak Maria Stuart. / Fot. Petr Chodura/mat.prasowyTą samą nagrodą, za wybitną osobowość sceniczną, jury tegorocznego 34. Festiwalu Szkół Teatralnych pod przewodnictwem Agaty Dudy - Gracz postanowiło uhonorować studentkę Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, Marię Dębską, za tytułową rolę Marii Stuart i role lekarza/dygnitarza w spektaklu "Laleczka". Nagrodę ufundował wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński. Maria Dębska otrzymała dodatkowo (wraz z kolegą z roku, Krystianem Pestą) nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich i nagrodę publiczności.

Trzy główne nagrody aktorskie otrzymali: Małgorzata Biela z PWST w Krakowie za rolę Halinki/Moniki w przedstawieniu "Między nami dobrze jest", Magdalenie Celmer (ciocia Róża Comfort w "Laleczce") i Mai Pankiewicz (Elżbieta w "Marii Stuart) - obydwie z łódzkiej filmówki. Maja Pankiewicz otrzymała też nagrodę im. Jana Machulskiego "Bądź orłem i nie zniżaj lotów" oraz nagrodę łódzkich dziennikarzy. Nagrody ufundowane przez Opus Film, dla aktorów, których chcielibyśmy oglądać na ekranie telewizyjnym i filmowym trafiły do Konrada Eleryka (PWSFTviT w Łodzi) i Joanny Rozkosz (PWST Kraków). Ponadto jury przyznało 10 równorzędnych wyróżnień. Zbiorowo nagrodzono zespoły spektakli: "Między nami dobrze jest" w składzie: Małgorzata Biela, Karolina Burek, Zuzanna Czerniejewska, Karolina Wasilewska , Mateusz Bieryt, Patryk Szwichtenberg, Marcin Wojciechowski oraz dla zespołu spektaklu "Laleczka" w składzie: Magdalena Celmer, Maria Dębska, Konrad Eleryk, Krystian Pesta, Krzysztof Rogucki, Bartosz Sak, Oskar Stoczyński, Magdalena Żak.

W werdykcie jury tegorocznego Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi możemy przeczytać: Jury ubolewa, że dyplomy Akademii Teatralnej w Warszawie nie dały możliwości docenienia umiejętności i zdolności studentów oraz pragnie podziękować studentom Akademii Teatralnej za wiarę i wysiłek, jaki włożyli w pracę nad tymi dyplomami. Jedyną zdobywczynią nagrody spośród studentów tej uczelni jest Martyna Trawczyńska, która otrzymała "Deskę Sceniczną" (nagrodę ZASP-u).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.