Facebook Google+ Twitter

Łódź: Maszyny znów ruszą. Muzeum Fabryki otwarte

Na muzealnej mapie Łodzi pojawiła się nowa placówka. Muzeum Fabryki, bo o nim mowa, zostało otwarte w dawnej wykańczalni bawełny, która obecnie jest częścią największego kompleksu handlowego w Europie, jakim jest Manufaktura.

Mieszkańcy już podczas budowy kompleksu interesowali się jego przeszłością. Fot. Daniel SiwakPierwsze plany dotyczące muzeum powstały już dwa lata temu, kiedy to mieszkańcy Łodzi odwiedzający teren budowanej Manufaktury chcieli dowiedzieć się czegoś więcej o historii największego kompleksu fabrycznego w mieście.

Prace nad stworzeniem Muzeum Fabryki w dawnej wykańczalni bawełny Izraela Poznańskiego rozpoczęły się na początku ubiegłego roku. Wtedy to projektowano wystrój wnętrza, zbierano pamiątki oraz poszukiwano starych fabrycznych maszyn. Zwieńczeniem tych działań było ubiegłotygodniowe otwarcie. Jest to kolejna placówka na muzealnej mapie Łodzi.


Stare angielskie maszyny szwalnicze są elementem wystawy w Muzeum Fabryki. Fot. Daniel SiwakStare krosna sercem wystawy


– Sercem wystawy są oczywiście dziewiętnastowieczne krosna, które w przyszłości chcemy uruchomić. Są to oryginalne angielskie krosna mechaniczne, których używano fabryce w latach 70. XIX wieku - opowiada Prezentacje multimedialne ułarwiają poznanie historii Manufaktury. Fot. Daniel Siwak Łukasz Wawrzyniak, dyrektor Muzeum Fabryki. – Tak w ogóle mieliśmy bardzo dobry odbiór. Szczególnie ci ludzie, którzy tu pracowali byli bardzo wzruszeni, że coś tu zostało zachowane z ich historii - dodaje Wawrzyniak.

Podczas zwiedzania prześledzić można proces obróbki bawełny od surowca do gotowej tkaniny, a także dowiedzieć się o historii rodziny Poznańskich i prześledzić jej drzewo genealogiczne. Z wyliczeń dyrektora Wawrzyniaka wynika, iż liczba zwiedzająch przekroczyła już 2,5 tys. osób! Przy ekspozycji wykorzystano także techniki multimedialne podobne do tych, które możemy zobaczyć w Muzeum Powstania Warszawskiego. Sprawia to, iż ekspozycja staje się o wiele ciekawsza.

Widok na Manufakture z okien Muzeum Fabryki. Fot. Daniel SiwakZakupy z nutką historii


Wszystkich, którzy zakupy chcą urozmaicić sobie nutką historii kompleksu Izraela Poznańskiego zapraszam do Muzeum Fabryki, znajdującego się na drugim piętrze w budynku kina. Dla zwiedzających muzeum otwarte jest od poniedziałku do piątku, od 9 do 13 oraz od 15 do 19. W weekendy od 11 do 19. Wstęp kosztuje 2 zł.


Zobacz też fotoreportaż:
- Muzeum Fabryki w Manufakturze

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

(uzasadniłam)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wreszczie.... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.