Facebook Google+ Twitter

Łódź. Międzynarodowa konferencja o sowieckich łagrach

6 i 7 listopada br. odbędzie się w Łodzi międzynarodowa konferencja „Sowieckie obozy dla jeńców wojennych i internowanych 1939-1956”

Zaproszenie na międzynarodową konferencję "Sowieckie obozy dla jeńców wojennych i internowanych 1939 - 1945" w Łodzi. / Fot. Materiał udostępniony przez łódzki Oddział IPN6 i 7 listopada br. odbędzie się w Łodzi międzynarodowa konferencja „Sowieckie obozy dla jeńców wojennych i internowanych 1939-1956”. Naukowe sympozjum rozpocznie się 6 listopada br. w Hotelu Grand (ul.Piotrkowska 72) w Łodzi.

Podczas konferencji zostanie przedstawiony stan badań nad polityką represji stosowaną przez Związek Sowiecki wobec jeńców wojennych i osób internowanych z terenów Europy Środkowo-Wschodniej w latach 1939-1956. Przedstawią je historycy z Polski, Finlandii, Hiszpanii, Łotwy, Niemiec, Rosji, Ukrainy i Węgier.

Naukowcy będą mówić m.in. o obozach specjalnych NKWD, sprawcach rozstrzelania oficerów polskich w Charkowie w 1940 r., węgierskich jeńcach wojennych w obozach sowieckich,losach jeńców wojennych w obozach NKWD-MWD na terytorium Łotewskiej i Estońskiej SRR w l. 1945-1947. Przedstawiona będzie również nieznana historia dotycząca losów Japończyków w obozach jenieckich na terytorium sowieckiej Ukrainy w l. 1946-1949.

Omówione też będą losu niemieckich cywili deportowanych do pracy przymusowej w Związku Sowieckim w l.1945 - 1955 a także rola niemieckich jeńców specjalistów w rozwoju powojennej gospodarki sowieckiej. Przedstawione też będą losy Polaków, żołnierzy Armii Krajowej w obozie śmierci w Turkmenii (obóz NKWD nr 516 w Krasnowodzku) oraz historia Polaków z Wileńszczyzny przebywających w obozie kontrolno-filtracyjnym w Donbasie a także losy internowanych żołnierzy Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej w sowieckich batalionach roboczych. Organizatorem tej ważnej międzynarodowej konferencji wyjaśniającej mroczne karty historii Europy jest łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, zaś partnerami IPN przy realizacji tego interesującego sympozjum są Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Filia w Piotrkowie Trybunalskim.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.