Facebook Google+ Twitter

Łódź na kulturalnej mieliźnie?

O tym jak Łódź nie wie, w która stronę popłynąć... i wypuszcza z rąk kolejne wartościowe projekty.

Tutaj miało powstać Nowe Centrum Łodzi / Fot. Mariusz Kucharczyk // www.lodznanowo.plDawno, dawno temu... Tak zaczyna się większość bajek. Bo dość bajkowo przedstawiała się ta historia na początku - 3 ludzi - David Lynch, Andrzej Walczak i Marek Żydowicz wspólnie opracowali koncepcję Nowego Centrum Łodzi, każdy z nich dostał swój kawałek ogródka - David Lynch został twarzą studia filmowego mającego powstać w zrewitalizowanym budynku EC1 Wschód, Andrzej Walczak zaopiekował się Specjalną Strefą Sztuki, Marek Żydowicz zajął się koordynowaniem projektu Camerimage Łódź Center.

Nowe Centrum Łodzi - brzmi dumnie, wreszcie nasze miasto, przez wielu uważane za turpistyczne i nieatrakcyjne turystycznie, pozbędzie się kompleksów sypialni Warszawy. Przestanie być kojarzone jedynie z ulicą Piotrkowską i Manufakturą. Będziemy mieli jedno z najnowocześniejszych studiów filmowych na świecie, olbrzymią powierzchnię wystawienniczą przeznaczoną dla galerii i muzeum sztuki współczesnej i największe w Polsce centrum festiwalowo-kongresowe. Do pracy nad projektami zostali zatrudnieni najlepsi. Koniec prowizorycznych działań i cięcia wydatków kosztem jakości. Frank Gehry, Rob Krier, Daniel Libeskind, MTT Architecture Group... Czar jednak prysł.

Z biegiem czasu okazało się, że wizje Marka Żydowicza i Andrzeja Walczaka, co do realizacji koncepcji Nowego Centrum, różnią się, a silne osobowości obydwu mężczyzn nie pomagają w zawarciu kompromisu. Każdy z nich skupił się na swoim projekcie. Mimo najlepszych chęci okazało się, że to, co miało szansę zaistnieć dzięki skumulowanym staraniom, przy pojedynczych wysiłkach napotyka przeszkody nie do pokonania.Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.