Facebook Google+ Twitter

Łódź na kulturalnej mieliźnie?

O tym jak Łódź nie wie, w która stronę popłynąć... i wypuszcza z rąk kolejne wartościowe projekty.

Tutaj miało powstać Nowe Centrum Łodzi / Fot. Mariusz Kucharczyk // www.lodznanowo.plDawno, dawno temu... Tak zaczyna się większość bajek. Bo dość bajkowo przedstawiała się ta historia na początku - 3 ludzi - David Lynch, Andrzej Walczak i Marek Żydowicz wspólnie opracowali koncepcję Nowego Centrum Łodzi, każdy z nich dostał swój kawałek ogródka - David Lynch został twarzą studia filmowego mającego powstać w zrewitalizowanym budynku EC1 Wschód, Andrzej Walczak zaopiekował się Specjalną Strefą Sztuki, Marek Żydowicz zajął się koordynowaniem projektu Camerimage Łódź Center.

Nowe Centrum Łodzi - brzmi dumnie, wreszcie nasze miasto, przez wielu uważane za turpistyczne i nieatrakcyjne turystycznie, pozbędzie się kompleksów sypialni Warszawy. Przestanie być kojarzone jedynie z ulicą Piotrkowską i Manufakturą. Będziemy mieli jedno z najnowocześniejszych studiów filmowych na świecie, olbrzymią powierzchnię wystawienniczą przeznaczoną dla galerii i muzeum sztuki współczesnej i największe w Polsce centrum festiwalowo-kongresowe. Do pracy nad projektami zostali zatrudnieni najlepsi. Koniec prowizorycznych działań i cięcia wydatków kosztem jakości. Frank Gehry, Rob Krier, Daniel Libeskind, MTT Architecture Group... Czar jednak prysł.

Z biegiem czasu okazało się, że wizje Marka Żydowicza i Andrzeja Walczaka, co do realizacji koncepcji Nowego Centrum, różnią się, a silne osobowości obydwu mężczyzn nie pomagają w zawarciu kompromisu. Każdy z nich skupił się na swoim projekcie. Mimo najlepszych chęci okazało się, że to, co miało szansę zaistnieć dzięki skumulowanym staraniom, przy pojedynczych wysiłkach napotyka przeszkody nie do pokonania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.