Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4246 miejsce

Łódź. Na styku kultur: Wielkopolska to wielka histora i przygoda

Trwają XVII Międzynarodowe Targi - Regiony Turystyczne "Na styku kultur". Wielkopolska w tym roku jest regionem partnerskim i prezentuje się pod hasłem "Wielka historia. Wielka przygoda". Stoisko tego regionu można zobaczyć jeszcze jutro.

Wielkopolska prezentuje się on pod hasłem "Wielka historia. Wielka przygoda". / Fot. Daniel SiwakWielkopolska to dość ciekawy region turystyczny Polski. Pozostałości archeologiczne z odległych czasów można po dzień dzisiejszy odkrywać na Szlaku Piastowskim wiodącym z Poznania, przez Ostrów Lednicki, Gniezno i Biskupin, po Grzybowo. Równie magiczna może być wizyta w Kaliszu, warto zajrzeć do Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu (najstarsza, historyczna dzielnica Kalisza).

Jednak podążanie śladami historii to nie jedyna atrakcja tego regionu. Dzięki wyjątkowo gęstej sieci oznakowanych tras rowerowych można lepiej poznać ten obszar, wiele tras wytyczono w sąsiedztwie zabytków architektury lub obszarów o wysokich walorach krajoznawczych. Miłośników kolei nieprzerwanie od lat kusi parowozownia w Wolsztynie.

To jedyne miejsce w całej Europie, gdzie każdego dnia można zobaczyć stary parowóz wyruszający w trasę z planowym pociągiem osobowym. Pociągi prowadzone przez lokomotywę parową codziennie kursują na trasie Poznań - Wolsztyn. Silnym atutem Wielkopolski są różnorodne i oznakowane szlaki turystyki konnej.

Między innymi o atrakcjach województwa wielkopolskiego oraz współpracy z województwem łódzkim rozmawiałem z Tomaszem Wiktorem, prezesem Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej.

Daniel Siwak: Atrakcji jakie ma Wielkopolska jest wiele i wydaje się, że na ich zwiedzenie potrzeba byłoby miesięcy. Mógłby pan zaproponować coś dla łodzian i gości targów, którzy przyjechali by do Was na weekend?
Tomasz Wiktor: - To, że tych atrakcji jest tak wiele, wcale nie jest niczym dziwnym, ponieważ Wielkopolska to region duży, ale także historyczny. Z przeprowadzonych badań wiemy, że mieszkańcy Łodzi i województwa bardzo często nas odwiedzają i tu będę namawiał do turystyki aktywnej. Przede wszystkim szlaki kajakowe, jeziora a mamy ich ponad tysiąc a to sprawia, że mamy warunki do oferowania takich sportów jak windsurfing czy nurkowanie. Jesteśmy dobrym regionem dla wędkarzy i dla miłośników sportów lotniczych. Do Ostrowa można pojechać na weekendowy kurs skoków na spadochronie. No i Puszcza Notecka, jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, gdzie już nie raz zdarzało mi się wyprowadzać zagubionych turystów.

Podczas prezentacji mówił pan, że jednym z rodzajów turystyki, na który stawiacie to turystyka rowerowa. Jak więc wygląda integracja rowerowa ścieżek w mieście i województwie?
- Przeprowadzenie dróg rowerowych i szlaków w każdym mieście jest rzeczą trudną. Nam się udało zrobić tak zwany węzeł rowerowy na Malcie w Poznaniu. To tam odbywają się różne imprezy i jest to ulubione miejsce wypoczynku poznaniaków. Postawiliśmy w tym miejscu tablice informujące, iż z tego miejsca bezpiecznie przebiega system szlaków prowadzący poza miasto. Przebieg szlaków został podporządkowany bezpieczeństwu turystów, na przykład pierścień rowerowy wokół miasta ma około 176 kilometrów i jest do pokonania w jeden dzień. Wraz z fundacją firmy Allegro udało nam się wybudować na szlakach rowerowych wiaty dla turystów, gdzie turysta może odpocząć lub schronić się przed deszczem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo dobrze, że tyle się dzieje z myślą o turystach. O Szlak Piastowski tylko się otarłem - rowerem w 2007 r. Muszę go przejechać w najbliższych latach... :)
http://www.bicycl.yoyo.pl/2007/V/13/13.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.