Facebook Google+ Twitter

Łódź. Nie zostaniemy Europejską Stolicą Kultury 2016

Nie milkną emocje po ogłoszeniu tzw. krótkiej listy miast-kandydatów na Europejską Stolicą Kultury 2016. Ogłoszono pięciu dalszych kandydatów, choć teoretycznie było jeszcze jedno wolne miejsce. Łódź jednak odpadła!

Kadr spotu promującego Łódź jako Europejską Stolice Kultury 2016, który realizowany był w tym tygodniu na Rynku Manufaktury. / Fot. Biuro Prasowe operatora projektu Łódź Europejska Stolica Kultury 2016 Dyrektor Łódź Art Center Krzysztof Candrowicz, dyrektor wykonawczy projektu "ŁESK 2016" Mariusz Jachimek, dyrektor programowa "ŁESK 2016" Agata Etmanowicz oraz pełniący funkcję Prezydenta Łodzi Tomasz Sadzyński. Kiedy wczoraj byli przed prezentacją naszego miasta, przed Panelem Ekspertów, humor i dobry nastrój ich nie opuszczał.

Dziś po ogłoszeniu decyzji Panelu Ekspertów była złość, płacz i niedowierzanie. - To decyzja bardzo niesprawiedliwa dla Łodzi. Tytułu Europejskiej Stolicy Kultury nie zdobędziemy, ale tego potencjału, który zebraliśmy po drodze, nie może nam nikt odebrać - mówił Krzysztof Candrowicz. Innego zdania jest rzeczniczka projektu ŁESK 2016 Ewa Bieńkowska. - To były układy polityczne. Myśleliśmy jednak, że Łódź się dostanie jako szóste miasto, bo przecież komisja mogła tyle wybrać.

Do wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przystąpiło w sumie jedenaście miast: Łódź, Wrocław, Warszawa, Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Poznań, Toruń oraz Szczecin. W drugim etapie batalii, której finał odbył się dziś mogło znaleźć się od trzech do sześciu miast. Wybrano tylko pięć: Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawę i Wrocław. Skąd taka decyzja? Nikt nie chce tego komentować.

Wiceminister kultury Monika Smoleń, członkini komisji selekcyjnej zapowiedziała, że opublikowany zostanie raport z prac komisji selekcyjnej. Poznamy go najpóźniej na poczatku listopada.

Teraz kolejny etap - już bez Łodzi - obędzie się w przyszłym roku na przełomie czerwca i lipca. Wtedy komisja, w skład której wchodzą polscy i europejscy eksperci, wybierze jedno z pięciu miast. Ostateczną decyzję podejmie Rada Unii Europejskiej w 2012 roku.

Czytaj także:

- Europejska Stolica Kultury 2016. Jakie szanse ma Warszawa?
- Lublin Europejską Stolicą Kultury 2016?
- Łódź Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku?
- Szczecin Europejską Stolicą Kultury 2016. Urzędnicy zrobią to sami?
- Co zrobić, by Szczecin został Europejską Stolicą Kultury?
- Unijna komisarz gratuluje polskim miastom walczącym o tytuł ESK

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.