Facebook Google+ Twitter

Łódź. Nowa era ratownictwa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Nowoczesny śmigłowiec EC 135 został oficjalnie zaprezentowany w poniedziałek w Porcie Lotniczym im. Reymonta. Ale to nie koniec inwestycji w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Łodzi.

Koszt jednego śmigłowca to około 22 mln złotych. / Fot. Daniel SiwakW poniedziałek zaprezentowano dziennikarzom najnowszy nabytek Łódzkiego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - śmigłowiec EC-135. W uroczystości na płycie Portu Lotniczego im. Władysława Reymonta udział wzięli m.in.: podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Adam Frątczak, wiceprezydent Łodzi Marcin Bugajski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dr n. med. Robert Gałązkowski oraz dyrektor Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego Bogusław Tyka.

- Jest to kolejny wielki dzień dla Łodzi. Polska myśl naukowa, techniczna ma zastosowanie w tych helikopterach i nie jest to nadużycie, jeśli powiem, że są to najnowocześniejsze maszyny w Europie i na świecie - powiedział zgromadzonym Adam Frątczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

EC 135, który rozpoczął służbę w bazie LPR na łódzkim lotnisku jest siódmą, z dwudziestu trzech maszyn, zamówionych dla podniebnych lekarzy. Wartość całego kontraktu to blisko 500 mln Pilot jest w stanie uruchomić EC 135 w czasie jednej minuty a poderwać maszynę a ciągu trzech, czterech minut. / Fot. Daniel Siwak złotych a jeden taki śmigłowiec to koszt około 22 mln złotych.

Na miejsce akcji oddalone o blisko 100 kilometrów śmigłowiec może dolecieć w ciągu 23 minut. Samą maszynę pilot jest w stanie uruchomić w minutę a wystartować w ciągu czterech minut. Wyposażenie powietrznej karetki swoją klasa niczym nie rożni się od tej na czterech kołach.

- Przede wszystkim jest to nowocześniejsza maszyna. Aczkolwiek te nasze mi dwójki, wysłużone również spełniają w pełni te zadania, choć jest to poprzednia epoka. Pacjent w eurocopterze jest jak najbardziej bezpieczny - mówi lekarz Mariusz Krasiński.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobrze Daniel, że napisałeś powyższy artykuł, bo z tego tutaj niewiele można wynieść: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.