Facebook Google+ Twitter

Łódź: nowe modernizacje i nowe kłopoty

Dziś łódzki magistrat przedstawił plan rozbudowy tras tramwajów. Zmiany oznaczają m.in. ich wydłużenie i budowę dwupoziomowych skrzyżowań. Koszt tej inwestycji wyniesie kilkaset milionów złotych. I tu jawi się pewien problem... zadłużenie miasta.

 / Fot. W24
Plan ma być integracyjnym elementem budowy nowego centrum Łodzi. Zakłada on połączenie dwóch komunikacyjnych rozwiązań - przebudowy trasy "przelotowej" Retkinia-Olechów i systemu obszarowego sterowania ruchem.

W ramach prac zmodernizowana zostanie istniejąca trasa linii nr 10 (Retkinia-Augustów). Od krańcówki Augustów zostanie ona ponadto przedłużona aż do al. Ofiar Terroryzmu 11 Września (Olechów). Przystanki zostaną odnowione i wyposażone w nowoczesny system informacji dla pasażerów. Powstaną również dwupoziomowe, bezkolizyjne skrzyżowania al. Piłsudskiego z ul. Targową i al. Rydza-Śmigłego.Ten widok nikogo już w Łodzi nie dziwi... (zdjęcie ilustracyjne) / Fot. Anna Korzon

W zagłębieniu Piłsudskiego od ul. Kilińskiego do ul. Wydawniczej (ok. 2 km) zbudowany zostanie podziemny tunel, który odciążyć ma ruch samochodowy i tramwajowy. Zyska na tym zaniedbany Plac Zwycięstwa, przy którym znajduje się Park Źródliska z Muzeum Kinematografii i Palmiarnią. W tym miejscu wygospodarowana bowiem zostanie nowa przestrzeń publiczna.

Całkowity koszt połączonych inwestycji wynieść ma 500 mln złotych przy wkładzie własnym miasta w wysokości 60 proc. (ok. 40 proc. finansowane ze środków unijnych). Na zmianę w projektach musi jednak wyrazić zgodę Ministerstwo Infrastruktury. Jeśli tak się stanie projekt miałby ruszyć już w 2012 roku.

Tymczasem Łódź zbliża się nieuchronnie ku magicznej granicy 60 proc. zadłużenia. Miasto zmuszone jest obniżyć przyszłoroczne wydatki o blisko 150 mln złotych. Inaczej wskaźnik zadłużenia osiągnie 64 proc., co równoznaczne jest bankructwem i wprowadzeniem zarządu komisarycznego. Na razie nie wiadomo jednak jakich dziedzin dotknąć mogą cięcia budżetowe.

Źródła: strona Urzędu Miasta Łodzi, LEX - Polski Serwer Prawa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.