Facebook Google+ Twitter

Łódź: ostatni kurs „zerówki”

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-09-28 22:08

W niedzielę, po raz ostatni w tym roku łodzianie będą mogli podróżować linią turystyczną "0". Popularną „zerówką” - każdej niedzieli od czerwca - można było odbyć sentymentalną podróż pomiędzy Parkiem na Zdrowiu a łódzkim Arturówkiem.

Wagon 5N (#337) na lini 0 na krańcówce (pętli) Warszawska / Fot. Krzysztof BłaszkiewiczW czerwcu 2003 roku członkowie Klubu Miłośników Starych Tramwajów (KMST) wystąpili do łódzkiego MPK z inicjatywą uruchomienia linii turystycznej "0", którą obsługiwałby historyczny skład 5N (#337) + 5ND (#644) z lat 1960-1961. Inicjatywa spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony władz łódzkiego przewoźnika i 3 sierpnia 2003 roku na ulicach Łodzi pojawiła się regularna linia turystyczna, łącząca zajezdnię tramwajową przy ulicy Dąbrowskiego z parkiem na Zdrowiu.

Skład 5N (#337) + 5ND (#644) - linia 0 - kierunek Wycieczkowa / Fot. Krzysztof BłaszkiewiczTramwaj linii "0" prowadzi motorniczy będący pracownikiem MPK, natomiast obsługę konduktorską tego składu pełnią wolontariusze KMST. Ich zadanie to: sprzedaż specjalnych biletów, otwieranie i zamykanie drzwi podróżnym oraz dbanie o porządek w wagonach.

Skład 5N (#337) + 5ND (#644) - linia 0 na Zdrowiu / Fot. Krzysztof BłaszkiewiczZ uwagi na budowę Łódzkiego Tramwaju Regionalnego (ŁTR), w tym roku zmieniono dotychczasową trasę przejazdu z zajezdni przy Dąbrowskiego na Zdrowie. Tegoroczna trasa łączy dwa tradycyjne miejsca wypoczynku łodzian: Park na Zdrowiu oraz Arturówek - obrzeża lasu Łagiewnickiego. Od czerwca jednak, czyli od momentu otwarcia sezonu letniego, „zerówce” już dwukrotnie zmieniano trasę przejazdu.

Zapraszamy na ostatnią tegoroczną podróż "zerówką" / Fot. Krzysztof BłaszkiewiczOstatni tegoroczny kurs „zerówki” odbędzie się w niedzielę, 30 września na trasie: Zdrowie - Konstantynowska, Legionów, plac Wolności, Nowomiejska, Zgierska, Dolna, Łagiewnicka, Warszawska - Wycieczkowa i z powrotem.
Bilety w cenie 1,- (ulgowe) i 2,- złote (normalne) do nabycia u konduktorów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 30.09.2007 09:53

Dzięki za (+).

Co do remontów w Gdańsku.
Łódź też jest jednym wielkim placem budowy torowiska ŁTR. Jednak zapał i zaangażowanie KMST sprawił, że mimo to "zerówka" wyjechała na ulice miasta. Tradycyjna trasa musiała być oczywiście zmieniona i to już I dnia, i nie obyło się bez korekt trasy w ciągu sezonu. Obecna trasa (najkrótsza) to trzeci wariant połączenia Zdrowia z Arturówkiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.09.2007 00:20

kochajmy nasze tramwaje, tak szybko odjeżdżają. hihihi W tym roku w Gdańsku nasz staruszek Bergmann nie wyjechał na turlinię - za dużo remontów torowisk. Ale w następnym sezonie poszaleje znowu. Pozdrawiamy Łódź i jej wąskotorówkę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Choć nie raz miałem okazje jechać eNkami :-), to nigdy nie jechałem nimi na [0]

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aż się łezka w oku kręci. Takie tramwajowe trasy to rarytas

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.