Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30050 miejsce

Łódź. Outline Colour Festival: murale nowe i te starsze

Jeszcze do 28 sierpnia trwa w Łodzi Outline Colour Festival, poświęcony sztuce graffiti. Od tygodnia Łódź zdominowana jest przez rap i "malowanie w mieście". W piątek odsłonięto mural autorstwa legendarnej grupy "Tats Cru" z Brooklynu.

Organizatorom Festiwalu udało się sprowadzić z zagranicy gwiazdy hip-hopu i to gwiazdy światowego formatu - DITC. Wielkiego formatu artystami są również street-artowcy z Tats Cru, tak samo jak wielki format mają malowidła ich autorstwa.

Mural autorstwa Tats Cru / Fot. Marek JurkiewiczTats Cru, czyli "królowie murali", kojarzeni są z ogromnymi graffiti reklamowymi, zasłynęli również muralem w tzw. Strefie Zero po ataku na World Trade Center. Podróżują po świecie, by zaprezentować swoje umiejętności, zwiedzili wiele krajów, ale malowidło o powierzchni 733 metrów kwadratowych (drugie w Łodzi co do powierzchni) jest dla nich jednym z największych wyzwań. Ma ono charakter lokalnopatriotyczny - jak widać na zdjęciu, przedstawia dwie pocztówki, można się domyślać, że identyczne. Na awersie znajdują się autorzy muralu, rozciągający flagę Łodzi na tle miasta. Pocztówka jest adresowana do "Tats Cru, the Mural Kings, South Bronx, USA."

Goście wystawy podziwiają fotografie i wymieniają się opiniami / Fot. Marek JurkiewiczDzieło powstało na ścianie kamienicy przy skrzyżowaniu ul. Żwirki z al. Kościuszki. Szkoda, że przykryło dawny mural, reklamujący Zjednoczenie Przemysłu Odzieżowego (Próchnik, Pabia, Emfor, Telimena, Wólczanka), ale w końcu w dawnych czasach również zdarzało się zamalowywanie jednego muralu innym, np. piękna reklama Oteksu została przykryta przez Baltonę.

Skoro mowa o muralach z dawnych czasów - w środę, 25 sierpnia (również w ramach Outline Color Festival), w niedawno utworzonej Strefie Potrzeb Kulturalnych, w odrestaurowanej willi Milscha przy Łąkowej 21, miało miejsce otwarcie wystawy Bartosza Stępnia, od 10 lat zajmującego się dokumentowaniem łódzkich (i nie tylko łódzkich) murali i propagowaniem wiedzy o nich. Wernisaż uświetnili swoją obecnością dwaj spośród żyjących twórców malowideł.

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.