Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź pamiętała o godzinie "W"

Redakcja
St. bryg. Andrzej Witkowski, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi składa kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.
St. bryg. Andrzej Witkowski, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi składa kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Mateusz Trzuskowski
1 sierpnia 1944, godzina 17. Dokładnie 63 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Łódzkie uroczystości związane z obchodami rocznicy odbyły się przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Katedralnym oraz w Pasażu Schillera.

Mieszkańcy Łodzi pamiętali aby uczcić godzinę "W". O godzinie 17 zawyły syreny miejskie, na minutę stanęły miejskie tramwaje oraz autobusy, które udekorowano flagami narodowymi. Łódzkie uroczystości związane 63 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się na placu Katedralnym przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

- Dzięki Powstaniu Warszawskiemu, które było nie tylko walką o Warszawę, ale także walką o niepodległość Polski, nasz kraj nie został siedemnastą republiką sowiecką - mówił Tadeusz Michalski, przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, rozpoczynając środową uroczystość.

Na placu Katedralnym oprócz licznej grupy łodzian pojawili się przedstawiciele władz samorządowych oraz łódzkich służb mundurowych. Kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza złożyli m.in. Wojewoda Łódzki Helena Pietraszkiewicz, Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak, Wiceprezydenci: Włodzimierz Tomaszewski i Marek Michalik, Poseł Sylwester Pawłowski, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi Marek Drużka, Komendant Wojewódzki policji w Łodzi insp. Ferdynand Skiba, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Łodzi podinsp. Paweł Karolak, Kurator Oświaty w Łodzi Barbara Kochanowska oraz przedstawiciele żołnierzy Armii Krajowej i harcerze.

- Powstanie Warszawskie choć często wymazywane z pamięci jest symbolem wielkiego heroizmu i walki. W końcu 180 tys. ludności cywilnej i 18 tys. żołnierzy Armii Krajowej to wielka ofiara - powiedział gazecie Wiadomości24.pl wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski. Dzięki zmianom ustrojowym młodzież więcej dowiaduje się o Powstaniu Warszawskim i wyposażona w tą wiedzę uczestniczy w obchodach. To jest wielka radość i mam nadzieję, ze coraz więcej młodzieży w dużej liczbie będzie uczestnikami tych i podobnych obchodów - dodaje wiceprezydent Tomaszewski.

Druga cześć uroczystości odbyła się w Pasażu Schillera. Podczas niej odtwarzano powstańcze pieśni. Przechodzący ulica Piotrkowska łodzianie z zaciekawieniem zatrzymywali się przy pasażu by posłuchać nagrań.

- Nie wiedziałam, że w Pasażu Schillera będą odbywać się jakieś obchody wybuchu Powstania Warszawskiego. Jestem tu przypadkiem i z chęcią posłucham tych pieśni. Swój samochód też zatrzymałam o 17 - mówi łodzianka Katarzyna Gumkowska.

Zobacz tez galerię Mateusza Trzuskowskiego:
- Fotogaleria: Łódź pamiętała o godzinie "W"

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto