Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19558 miejsce

Łódź pamiętała o godzinie "W"

1 sierpnia 1944, godzina 17. Dokładnie 63 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Łódzkie uroczystości związane z obchodami rocznicy odbyły się przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Katedralnym oraz w Pasażu Schillera.

St. bryg. Andrzej Witkowski, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi składa kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. / Fot. Mateusz TrzuskowskiMieszkańcy Łodzi pamiętali aby uczcić godzinę "W". O godzinie 17 zawyły syreny miejskie, na minutę stanęły miejskie tramwaje oraz autobusy, które udekorowano flagami narodowymi. Łódzkie uroczystości związane 63 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się na placu Katedralnym przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Od lewej: poseł Sylwester Pawłowski, wiceprezydent Marek Michalik, przedstawiciel Związku Legionistów Polski, wiceprezydent Włodzimierz Tomaszewski oraz w głębi Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak. / Fot. Mateusz Trzuskowski- Dzięki Powstaniu Warszawskiemu, które było nie tylko walką o Warszawę, ale także walką o niepodległość Polski, nasz kraj nie został siedemnastą republiką sowiecką - mówił Tadeusz Michalski, przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, rozpoczynając środową uroczystość.

Warta honorowa Żandarmerii Wojskowej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Wojska Polskiego. / Fot. Mateusz TrzuskowskiNa placu Katedralnym oprócz licznej grupy łodzian pojawili się przedstawiciele władz samorządowych oraz łódzkich służb mundurowych. Kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza złożyli m.in. Wojewoda Łódzki Helena Pietraszkiewicz, Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak, Wiceprezydenci: Włodzimierz Tomaszewski i Marek Michalik, Poseł Sylwester Pawłowski, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi Marek Drużka, Komendant Wojewódzki policji w Łodzi insp. Ferdynand Skiba, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Łodzi podinsp. Paweł Karolak, Kurator Oświaty w Łodzi Barbara Kochanowska oraz przedstawiciele żołnierzy Armii Krajowej i harcerze.

- Powstanie Warszawskie choć często wymazywane z pamięci jest symbolem wielkiego heroizmu i walki. W końcu 180 tys. ludności cywilnej i 18 tys. żołnierzy Armii Krajowej to wielka ofiara - powiedział gazecie Większość łodzian z zainteresowaniem słuchała pieśni powstańczych wydobywających się z głośników w Pasażu Schillera. / Fot. Mateusz TrzuskowskiWiadomości24.pl wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski. Dzięki zmianom ustrojowym młodzież więcej dowiaduje się o Powstaniu Warszawskim i wyposażona w tą wiedzę uczestniczy w obchodach. To jest wielka radość i mam nadzieję, ze coraz więcej młodzieży w dużej liczbie będzie uczestnikami tych i podobnych obchodów - dodaje wiceprezydent Tomaszewski.

Druga cześć uroczystości odbyła się w Pasażu Schillera. Podczas niej odtwarzano powstańcze pieśni. Przechodzący ulica Piotrkowska łodzianie z zaciekawieniem zatrzymywali się przy pasażu by posłuchać nagrań.

- Nie wiedziałam, że w Pasażu Schillera będą odbywać się jakieś obchody wybuchu Powstania Warszawskiego. Jestem tu przypadkiem i z chęcią posłucham tych pieśni. Swój samochód też zatrzymałam o 17 - mówi łodzianka Katarzyna Gumkowska.


Zobacz tez galerię Mateusza Trzuskowskiego:
- Fotogaleria: Łódź pamiętała o godzinie "W"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 02.08.2007 22:43

++

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.