Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20773 miejsce

Łódź. Pilnuj swojej broni

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2006-10-02 13:23

W Łodzi i województwie zaginęło 398 sztuk broni palnej, która legalnie znajdowała się w prywatnych rękach. Teraz szuka jej policja.

Jak kamień w wodę przepadło m.in.: 68 strzelb myśliwskich, 27 sztuk krótkiej broni ostrej, 9 pistoletów sportowych oraz 294 pistolety i rewolwery gazowe.

- W stosunku do każdej osoby, która utraciła broń palną, wszczynane jest postępowanie karne. Grozi za to do 2 lat więzienia – mówi mł. insp. Zbigniew Kotlicki, naczelnik wydziału postępowań administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Do tej pory policji udało się odnaleźć 10 sztuk utraconej broni. Jeden z pistoletów funkcjonariusze znaleźli w mieszkaniu bandyty podejrzanego o napady.

Nadal poszukują pistoletu na ostrą amunicję, który jego właściciel sprzedał za pośrednictwem komisu handlującego... aparatami fotograficznymi, komórkami i odzieżą.

– Osoby, które utraciły broń, często nie wiedzą, jak do tego doszło. Tłumaczą też, że zostali napadnięci albo broń wpadła im do wody, gdy byli na rybach – mówi Zbigniew Kotlicki.

Okazuje się, że "zgub" jest coraz więcej. Wiosną tego roku funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi poszukiwali 115 zaginionych pistoletów, rewolwerów i strzelb (pisaliśmy o tym na początku czerwca tego roku). Teraz jest prawie 400.

Fot. Archiwum Expressu IlustrowanegoNajczęściej utratę broni stwierdzają policjanci, którzy sprawdzają, czy właściciele przechowują ją we właściwy sposób. Nadal wiele osób trzyma broń na pawlaczach, w szafkach nocnych, pod bielizną, a nawet w... wersalkach. Tymczasem - zgodnie z przepisami - broń palna powinna być przechowywana w metalowych szafach, sejfach lub kasetkach trwale przymocowanych do elementów konstrukcyjnych budynków. Schowki muszą też posiadać atestowane zamki.

Wydział postępowań administracyjnych KWP w Łodzi wydał 26,5 tys. pozwoleń na posiadanie broni palnej. Niektóre osoby, zwłaszcza myśliwi i uprawiający strzelectwo sportowe, mają po kilka strzelb i pistoletów. W sumie w Łodzi i na terenie województwa w prywatnych rękach znajduje się ponad 36 tys. strzelb, karabinków, rewolwerów i pistoletów.

Edward Mazurkow

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.