Facebook Google+ Twitter

Łódź: placówki biologiczne uzdatniają wodę i walczą z rakiem

Trzy łódzkie placówki biologiczne zajęły czołowe miejsca w rankingu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Co naukowcy robią na co dzień, aby żyło się nam zdrowiej?

Ekohydrolodzy uzdatniają naszą wodę

fot. Karina Trojok/Dziennik ZachodniPierwsze miejsce wśród placówek biologicznych zajęło Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii. Projektom ekohydrologów z Łodzi przyświeca cel: „Harmonijnie korzystać ze środowiska, by go nie degradować, pomagając utrzymać jego naturalny charakter”. – Przed laty pewna znajoma opisała mi reakcje pokarmowe swojego syna po kąpieli w Zalewie Sulejowskim – mówi dyrektor ERCE prof. Maciej Zalewski. – To typowa reakcja na skażenie zakwitem sinic – wyjaśnia. – Kiedyś jeden z hydrologów kanadyjskich przedstawił mi problem. Dwa miasta leżące niedaleko siebie miały przerażająco różne statystyki zgonów. W jednym z nich notowano na przestrzeni lat bardzo duży odsetek zgonów na raka wątroby. W drugim mieście nie był on wyróżniający. Naukowcy prześledzili wszystkie czynniki życia społecznego obu miast. Okazało się, że powodem dużej umieralności mieszkańców była skażona sinicami woda (podstawowe dolegliwości po kąpieli: wysypka, gorączka, wymioty, biegunka, bóle głowy i mięśni, a przy stałym zatruwaniu organizmu nawet uszkodzenie wątroby lub uszkodzenia ośrodkowego i obwodowego systemu nerwowego). Dlatego zacząłem badać to co pijemy i walczyć nad poprawą jakości wody – konkluduje dyrektor ERCE.

Chemicy przeciw rakowi i chorobie Alzheimera


Dyrektor Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych prof. Marian Mikołajczyk tak komentuje osiągnięcia swojej placówki: – Nasz sukces to badania i wdrożenie na polski rynek leków przeciwrakowych Ifosfamidu (stosowany w leczeniu wielu odmian raka) oraz Tamoksyfenu (raka sutka i piersi), leczenie którymi przynosi niestety, jak w każdej chemioterapii, wiele efektów ubocznych. Dlatego terapia genowa, o której zrobiło się ostatnio bardzo głośno, z powodu sukcesów amerykańskich onkologów w leczeniu czerniaka jest o wiele korzystniejsza, ale niestety i droższa dla pacjentów.

Według prof. Mikołajczyka leczenie raka oraz innych chorób preparatami genowymi to perspektywa nawet dziesięcioletnia. Przypomina on, że zespół prof. Andrzeja Mackiewicza z Poznania osiągnął podobne sukcesy co Amerykanie, gdyż wyprodukował szczepionkę właśnie przeciw czerniakowi. Obecnie zespół łódzkiego ośrodka pracuje nad lekami genowymi, mającymi zastosowanie w leczeniu np. choroby Alzheimera.

Z laboratorium do pacjenta


Doskonałe zaplecze ośrodków badawczych w Łodzi to niebywała okazja dla rozwoju współpracy między sektorem naukowym a przemysłem. Nic więc dziwnego, że w regionie łódzkim powstają firmy biotechnologiczne. Spotkanie obu stron odbyło się niedawno, 19-20 października, w Łodzi na szóstej edycji Targów Biotechnologii i Biobiznesu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.