Facebook Google+ Twitter

Łódź. Po raz ostatni zwiedzaliśmy starą elektrociepłownię EC 1

Mieszkańcy Łodzi w miniony weekend po raz ostatni odwiedzili budynki dawnej elektrociepłowni EC 1. Niebawem rusza ich przebudowa.

EC 1 Zachód z zewnątrz / Fot. A. OmiecińskaW miniony weekend można było obejrzeć po raz ostatni przed przebudową najstarszą łódzką elektrociepłownię, która powstała w 1907 roku i przez prawie 100 lat służyła mieszkańcom miasta. Z okazji skorzystało bardzo wielu łodzian. Według informacji organizatorów w ciągu dwóch dni przewinęło się ponad 3000 osób. Pierwsze prace na tym terenie mają ruszyć jeszcze w tym roku, dlatego była to niewątpliwie wyjątkowa okazja, aby obejrzeć to miejsce w oryginalnym wyglądzie.

Wnętrze kotłowni / Fot. A. Omiecińska Zwiedzanie rozpoczynało się w dawnej maszynowni od krótkiej prelekcji na temat historii tego miejsca oraz wystąpienia wiceprezydenta Łodzi, pana Włodzimierza Tomaszewskiego, który przedstawił zainteresowanym, jak według planów wyglądało będzie "Nowe centrum Łodzi". Można było także obejrzeć wizualizacje przebudowanych budynków i ulic.

EC1 z zewnatrz / Fot. A. OmiecińskaW siedem lat, na obszarze pomiędzy ulicami Kilińskiego, Targową, Narutowicza i Sienkiewicza ma powstać gigantyczny kompleks kulturalno-biznesowy. W budynkach EC1 Wschód mają się mieścić między innymi: planetarium, galeria wystawowa, sale seminaryjno-konferencyjne, zaś EC1 Zachód stanie się interaktywnym Centrum Nauki i Techniki.

Oprócz samego EC1 w planie "Nowego Centrum Łodzi" znajdują się także zmiany w układzie komunikacyjnym okolicznych terenów (zarówno przebudowa dworca Łódź Fabryczna, jak i zmiany układu ulic) oraz wybudowanie Specjalnej Strefy Sztuki i Centrum Festiwalowego.

Wnętrza rozdzielni EC1 Wschód / Fot. A. OmiecińskaPo wysłuchaniu prelekcji uczestnicy tej ciekawej wycieczki podzieleni zostali na cztery grupy i pod opieką przewodników oprowadzeni po całym terenie oraz wnętrzu elektrociepłowni. Można było zajrzeć między innymi do rozdzielni, nastawni, która kierowała dostawami prądu do miasta czy kotłowni, gdzie spalany był węgiel. Wnętrze budynków, nienaruszane od kilku lat, z pozostawionym potłuczonym szkłem i gruzem, a także innymi "pamiątkami" po użytkowaniu, było plenerem dla setek fotografów. Na koniec mieliśmy okazję zajrzeć także do muzeum bajek wytwórni "Semafor", znajdującego się na terenie elektrociepłowni.

EC 1 w dawnym kształcie niedługo przestanie istnieć. Teraz pozostaje tylko czekać na efekty rewitalizacji. Za kilka lat miejmy nadzieję "Nowe Centrum Łodzi" będzie cieszyć się jeszcze większym zainteresowaniem i stanie się prawdziwą wizytówką miasta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 11.11.2009 02:27

Mam nadzieję "Nowego" centrum nie dojrzeć, przynajmniej nie w najbliższej dziesięciolatce. Mamy stare centrum, które ledwo dyszy, zadbajmy najpierw o nie, potem twórzmy nowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.